Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
30.06.2017 aktualizacja 30.06.2017

Zbyt duża masa ciała zwiększa ryzyko zmian w mózgu u cukrzyków

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Chorzy na cukrzycę typu 2. z nadwagą lub otyłością mają poważniejsze i bardziej zaawansowane zmiany w mózgu oraz większy również spadek zdolności poznawczych, niż pacjenci z cukrzycą ważący prawidłowo – wynika z badania, które publikuje pismo “Diabetologia”.

Co więcej, obserwuje się to już na wczesnym etapie rozwoju choroby.

Wiadomo, że bardzo duży odsetek pacjentów z cukrzycą typu 2 ma nadwagę lub otyłość. To z kolei utrudnia utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi i innych wskaźników metabolicznych, jak poziom cholesterolu czy trójglicerydów. W swojej najnowszej pracy naukowcy z Ewha Womans University w Seulu w Korei Południowej, razem z kolegami z kilku innych ośrodków naukowych w Korei a także w USA dowodzą, że zbędne kilogramy negatywnie wpływają również na mózg pacjentów z cukrzycą typu 2.

Badaniem objęto sto osób z tym schorzeniem, z czego połowa miała nadwagę lub otyłość, a połowa ważyła prawidłowo.

Okazało się, że kora mózgu była ogólnie cieńsza u chorych na cukrzycę typu 2. ważących ponad normę, niż u tych, którzy ważyli prawidłowo. U pacjentów z nadmierną masą ciała odnotowano ponadto, że im dłużej chorowali na cukrzycę, tym istota biała w ich mózgu mniej sprawnie komunikowała ze sobą różne jego obszary (tzw. mniejsza integralność istoty białej), a sprawność psychomotoryczna (szybkość i adekwatność reakcji oraz koordynacja wzrokowo-ruchowa) była mniejsza. Nie dotyczyło to natomiast osób ważących w normie.

Jak podkreślają naukowcy, w najnowszej pracy udało się zaobserwować, że nadwaga lub otyłość niezależnie od cukrzycy negatywnie wpływają na struktury mózgu i procesy poznawcze. (PAP)

jjj/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024