Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
16.06.2017 aktualizacja 16.06.2017

Biometria w Białymstoku

Tworzenie zabezpieczeń opartych o skanowanie twarzy, oka, linii papilarnych i głosu umożliwi nowe laboratorium biometryczne Politechniki Białostockiej. Studenci mogą tam odbyć kurs biometrycznego zabezpieczania dostępu. Otwarcie laboratorium poprzedzi konferencja o biometrii organizowana w dniach 16-18 czerwca w Białymstoku.

Laboratorium biometryczne przy Wydziale Informatyki PB wyposażone jest w sensory i czujniki, które umożliwiają zeskanowanie siatkówki oka, linii papilarnych, a także głosu.

"Znajdują się tu także kamery, które umożliwiają skanowanie poszczególnych cech biometrycznych, takich jak twarz lub tęczówka oka, w celu akwizycji obrazu i opracowania algorytmów do stworzenia wektorów cech, to jest matematyczny opis indywidualnych zbiorów cech użytkownika” - wylicza autor przedsięwzięcia, prof. Khalid Saeed z Politechniki Białostockiej, który w minionych latach zainicjował powstanie podobnych laboratoriów w Warszawie i Krakowie.

Na budowę laboratorium prof. Saeed pozyskał 45 tys. dolarów z grantu Fundacji Motorola, a wydział Informatyki PB przeznaczył na ten cel około 30 tys. zł ze swojego budżetu. Laboratorium stanowi inwestycję wartą łącznie prawie 170 tys. zł.

Będą z niego mogli korzystać studenci wszystkich wydziałów politechniki oraz innych uczelni. Trwa rekrutacja na kurs, który pozwoli rozszerzyć wiedzę studentów w zakresie biometrycznego zabezpieczania dostępu. Warunkiem udziału w kursie jest znajomość języków programowania potwierdzona wynikiem egzaminu.

Na kursie prowadzone będą trzy przedmioty. Pierwszym są podstawy biometrii: z definicjami, analizą i przetwarzaniem obrazów biometrycznych oraz podstawami systemów zdalnej opieki. Drugi poświęcony został wyłącznie metodom programowania urządzeń mobilnych, a trzeci dotyczyć będzie systemów wbudowanych. Planowane są także wykłady dodatkowe, wygłoszone przez polskich i zagranicznych profesorów i ekspertów z dziedzin biometrii.

"Założeniem kursu jest przygotowanie studenta do samodzielnego programowania urządzeń mobilnych oraz używania systemów wbudowanych na podstawie architektury ARM oraz zasad działania i użycia Beacon\'ów"– dodaje prof. Saeed.

Otwarcie nowego laboratorium odbędzie się w poniedziałek (19 czerwca) o godz. 13 na Politechnice Białostockiej. Poprzedzi je trzydniowa konferencja o biometrii CISIM 2017, która zaprezentuje komputerowe systemy informacyjne i ich zastosowanie w przemyśle.

To już XVI zjazd specjalistów w dziedzinie biometrii z całego świata. W tegorocznej, polskiej edycji konferencji udział weźmie ok. siedemdziesięciu gości, z kilkunastu krajów: Czech, Białorusi, Litwy, Włoch, Niemiec, Indii, Korei Południowej, Japonii, Nowej Zelandii, Tunezji, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Dubaju i z Polski.

Organizatorzy przewidują prelekcje Nabendu Chaki z Uniwersytetu z Kalkuty, Young Im Cho z Seulskiego Uniwersytetu, Mario Koeppen z Instytutu Kyushu w Tokio, Witolda Pedrycza z Uniwersytetu Alberta w Kanadzie, którzy opowiedzą o najważniejszych wynikach swoich prac naukowych i badawczych. "Wielu z pewnością zainteresuje także wykład profesora Kennetha Regana z Uniwersytetu w Buffalo, który jest międzynarodowym mistrzem szachów jako gracz i analityk" – mówi prof. Saeed.

Spotkanie po raz szósty organizowane jest w Polsce, a w minionych latach odbywało się także we Włoszech, Wietnamie, Indiach, Brazylii czy Republice Czech. Szczegóły dotyczące konferencji uzyskać można na stronie internetowej Politechniki Białostockiej.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024