Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
27.03.2017 aktualizacja 27.03.2017

Skamieniałość sprzed 430 mln lat nazwana na cześć Attenborough

Skamieniałość prehistorycznego kuzyna homarów i krabów została nazwana na cześć wybitnego popularyzatora przyrody, filmowca sir Davida Attenborough. Odkrycie opisano na łamach „Proceedings of the Royal Society B”.

Zachowało się wiele detali w skamieniałości tego wczesnego skorupiaka, odległego kuzyna homarów, krewetek i krabów. W tym odciśnięte miękkie tkanki, takie jak oczy, nogi i delikatne czułka.

Znaleziska dokonano w osadach wulkanicznych, które nagromadziły się w ówczesnym morzu, obecnie zaś położonych na terenie hrabstwa Herefordshire w zachodniej Anglii.

Nadając gatunkowi nazwę związaną z popularyzatorem dzikiej przyrody i ekologii, Davidem Attenborough, naukowcy z University of Leicester (W. Brytania) uhonorowali w ten sposób wybitnego filmowca, który jako dziecko mieszkał na kampusie uniwersytetu, w którym pracował jego ojciec.

"Mimo że skamieniałość jest względnie mała, mierząca kilka milimetrów długości, widoczne są niezwykłe detale, takie części ciała, które normalnie nie zachowują się w materiale kopalnym” - opisuje prof. David Siveter z University of Leicester, który dokonał odkrycia.

Jak dodaje, skamieniałość dostarcza nowego materiału do badań takich kwestii, jak ewolucja kończyn czy ewolucja fizjologii oddychania i krążenia.

Skamieniałość nazwano Cascolus ravitis, co nie wprost odnosi się do nazwiska Attenborough. Cascolus bowiem pochodzi od łacińskiego „castrum” (zamek) i „colus” (zamieszkały). Ma to związek ze staroangielskim znaczeniem nazwiska Attenborough. Z kolei „ravitis” to połączenie Ratae – rzymskiej nazwy Leicester, „vita” - życie i „commeatis” - posłaniec.

"Za moich młodych lat wczesne programy Attenborough w BBC, takie jak Zoo Quest bardzo rozwinęły moje zainteresowanie historią naturalną. To wielka przyjemność dla mnie uczcić go w ten sposób" - dodaje Siveter.(PAP)

krx/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024