Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
25.03.2017 aktualizacja 25.03.2017

Pięć wybitnych badaczek z całego świata nagrodzonych przez L'Oreal i UNESCO

Pięć badaczek z Arabii Saudyjskiej, Australii, Szwajcarii, Chile i USA otrzymało w czwartek nagrody w programie L\'Oréal-UNESCO For Women in Science Awards. Każda z nagrodzonych otrzymała 100 tys. euro. Tegoroczne laureatki prowadzą badania w obszarze nauk fizycznych, fizyki kwantowej i astrofizyki.

W 19. edycji międzynarodowego programu For Women in Science organizowanego przez L\'Oreal i UNESCO nagradzanych jest pięć kobiet-naukowców. Każda reprezentuje jeden z następujących regionów: Afryka i kraje arabskie, Azja i Pacyfik, Europa, Ameryka Łacińska i Ameryka Północna.

Główne nagrody w wysokości 100 tys. euro otrzymały: prof. Niveen M. Khashab z Arabii Saudyjskiej za zaprojektowanie nanocząstek, które mogą poprawić wykrywanie chorób we wczesnym etapie; prof. Michelle Simmons z Australii za pracę nad pionierskimi ultraszybkimi komputerami kwantowymi; prof. Nicola A. Spaldin ze Szwajcarii za ponowne odkrycie materiałów magnetycznych dla elektroniki nowej generacji. Wśród nagrodzonych znalazły się także: prof. Maria Teresa Ruiz z Chile za odkrycie ciała niebieskiego nowego typu "ukrytego w ciemnościach wszechświata" oraz prof. Zhenan Bao ze Stanów Zjednoczonych za wynalezienie inspirowanych skórą elektronicznych materiałów.

Nagrody wręczono w czwartek w Paryżu podczas For Women in Science Week – tygodnia, w czasie którego wybitni naukowcy z całego świata spotkali się, aby świętować wkład kobiet w rozwój nauki.

Program L’Oréal-UNESCO For Women in Science istnieje od 1998 roku. Jego celem jest wsparcie dla kobiet naukowców i ich prac badawczych. W ramach programu przygotowywany jest także ranking kobiet, które mogą zmienić świat - "International Rising Talents". W 2016 roku wyróżnienie odebrała dr Bernadeta Szewczyk z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie.

W 2017 roku w gronie 15 docenionych znalazła się także polska badaczka dr hab. Joanna Sułkowska z Uniwersytetu Warszawskiego. "Zaszczytem było reprezentować Polskę przed międzynarodową publicznością – jury i osobami zaangażowanymi w rozwój światowej nauki. Dodatkowo bardzo motywuje mnie świadomość, że temat mojej pracy rzeczywiście przyczynia się do uzyskania odpowiedzi na pytania nurtujące współczesną naukę" – mówi dr hab. Joanna Sułkowska, która swoje wyróżnienie w International Rising Talents otrzymała 21 marca.

Od 2000 roku organizowany jest tez program L’Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki. W ramach dotychczasowych 16 edycji wyróżnionych zostało już w nim 81 kobiet. Każdego roku utalentowane doktorantki, habilitantki i magistrantki uzyskują w nim stypendium na dalsze badania oraz możliwość ich promowania. (PAP)

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024