Nauka dla Społeczeństwa

19.03.2024
PL EN
07.12.2018 aktualizacja 07.12.2018

NAWA czeka na zgłoszenia doktorantów do programu im. Iwanowskiej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Do 18 grudnia Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) prowadzi nabór wniosków o stypendia w programie im. Iwanowskiej. O stypendia mogą się starać doktoranci, którzy chcą wyjechać do zagranicznych ośrodków naukowych, by tam prowadzić badania. wraz z wybitnymi naukowcami.

W piątek 7 grudnia o godz. 13.00 rozpocznie się webinarium dla wszystkich zainteresowanych. Rejestracja pod linkiem: https://nawa.gov.pl/zapisy-07-12-2018-webinarium

Program im. Iwanowskiej nie przewiduje żadnych ograniczeń w zakresie dziedziny nauki lub sztuki. Możliwość wyjazdu mają osoby przygotowujące dowolną rozprawę doktorską.

NAWA finansuje wizyty trwające od 6 do 12 miesięcy w uznanych ośrodkach naukowych, gdzie doktoranci z Polski będą mogli realizować własne projekty badawcze lub prowadzić zajęcia dydaktyczne. Oprócz stypendium na pobyt młodzi naukowcy otrzymają tzw. dodatek mobilny. Kwota stypendium może być podwyższona, jeśli w wyjeździe uczestniczy małżonek doktoranta oraz jego dzieci. Naukowcy z orzeczoną niepełnosprawnością w stopniu znacznym lub umiarkowanym mogą wyjechać wraz z opiekunem, który również uzyska finansowanie pobytu.

Patronką nowego programu wyjazdowego dla doktorantów jest prof. Wilhelmina Iwanowska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Profesor była założycielką Obserwatorium Astronomicznego UMK w Piwnicach k. Torunia i pierwszą kobietą w zarządzie Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU). Z Harvardu pożyczyła dla Polski na 100 lat teleskop Henry`ego Drapera, a wykładając w USA zebrała pieniądze na największy polski radioteleskop.

Od listopada 1948 roku do maja 1949 prof. Iwanowska przebywała na stażu naukowym w USA w kilku tamtejszych obserwatoriach. Poznała wtedy wielu wybitnych ówczesnych astrofizyków, m.in. Subrahmaniana Chandrasekhara, laureata Nagrody Nobla. Na przekór "zdrowemu rozsądkowi" zrezygnowała z kontynuowania kariery naukowej w USA i powróciła do kraju. Dane obserwacyjne zgromadzone w czasie pobytu za oceanem opracowała w Toruniu i na tej drodze ustaliła nową skalę odległości we Wszechświecie. Profesor Iwanowska wypromowała 19 doktorów, a 8 z nich uzyskało tytuł naukowy profesora. Wszystkich wysyłała na staże podoktorskie. Była doktorem honoris causa 3 uniwersytetów: w Winnipeg w Kanadzie, w Leicester w Anglii i UMK.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024