Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
05.04.2020 aktualizacja 05.04.2020

Pozyskano najstarsze informacje genetyczne dotyczące przodków człowieka

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Informacje genetyczne z prehistorycznych białek pozyskano ze szczątków datowanych na 800 tys. lat. Dotyczą one jednego z naszych prehistorycznych kuzynów i pomogą w uporządkowaniu ludzkiego drzewa ewolucyjnego – poinformowali naukowcy w tygodniku „Nature”.

Pozyskane dane pochodzą ze skamieniałości liczącej 800 tys. lat. Szczątki należą do gatunku o nazwie Homo antecessor, a zostały odkryte w 1994 r. w Sierra de Atapuerca w Hiszpanii przez zespół paleoantropologa, Jose Maria Bermudez de Castro.

W tamtych czasach, 800 tys. lat temu, nasz gatunek jeszcze nie istniał. Będzie musiało minąć ok. 500 tys. lat, zanim przedstawiciele Homo sapiens pojawią się na ewolucyjnej scenie.

Naukowców interesowało, kim był ów tajemniczy Homo antecessor. Czy był bezpośrednim przodkiem naszym i neandertalczyków, czy może kuzynem z zamierzchłej przeszłości?

Międzynarodowy zespół naukowców, m.in. z Uniwersytetu Kopenhaskiego w Danii i Narodowego Centrum Badania Ewolucji Człowieka w Hiszpanii, analizował próbki pobrane z zębów Homo antecessor.

Wyniki analizy białek pobranych ze szkliwa nazębnego dowodzą, że Homo antecessor był blisko spokrewniony z Homo sapiens, jak również z innymi naszymi krewniakami – neandertalczykami i denisowianami.

„Wyniki naszych badań sugerują, że stanowił on grupę siostrzaną z grupą obejmującą Homo sapiens, neandertalczyków i denisowian” – wyjaśnia Frido Welker z Uniwersytetu Kopenhaskiego.

Naukowcy opracowali metodę analizy prehistorycznych białek, nazwaną paleoproteomiką. Polega ona na chemicznej analizie białek, przy zastosowaniu spektrometrii masowej. Spektrometria zaś opiera się na analizie widma emitowanego przez badany obiekt i przez to na ustalaniu jego składu chemicznego.

W przypadku badań paleoantropologicznych stosuje się badanie anatomiczne szczątków lub analizę prehistorycznego DNA. Problem w tym, że DNA jest nietrwałe. Najstarsze, jakie dotąd udało się pozyskać, liczyło ok. 400 tys. lat. Badanie prehistorycznych białek otwiera więc zupełnie nowe możliwości w badaniach paleoantropologicznych.

Więcej: https://news.ku.dk/all_news/2020/04/oldest-ever-human-genetic-evidence-clarifies-dispute-over-our-ancestors/ (PAP)

krx/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024