Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
26.03.2020 aktualizacja 26.03.2020

W czasach dinozaurów doba trwała krócej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W czasach dinozaurów, ok. 70 mln lat temu, doba trwała ok. pół godziny krócej niż obecnie – dowodzą badania muszli mięczaków opublikowane na łamach „Paleoceanography and Paleoclimatology”.

Pod koniec epoki dinozaurów, 70 mln lat temu, Ziemia obracała się wokół własnej osi nieco szybciej. Wykonywała 372 obroty dobowe rocznie, w porównaniu z 365 obrotami obecnie. Oznacza to, że doba trwała ok. 23 i pół godziny. Dowodzą tego badania muszli mięczaków, żyjących w późnej epoce kredowej.

U przedstawicieli wymarłego rzędu małży o nazwie rudysty pancerzyki codziennie przyrastały o jedną warstewkę. Naukowcy badali małża o nazwie Torreites sanchezi, który przez ponad dziewięć lat rozwijał się w płytkim morzu w strefie zwrotnikowej. Jego skamieniałość znaleziono w rejonie górskim w Omanie.

Używając precyzyjnych narzędzi pomiarowych, w tym laserów, naukowcy belgijscy zmierzyli tempo przyrostu pancerzyków u małż z końca kredy. Tym samym potrafili oszacować długość ówczesnej doby i liczbę dni w roku.

Rudysty licznie występowały w wodach późnej kredy. Wymarły w tym samym czasie co dinozaury.

Różnice w długości doby mogły mieć związek z oddziaływaniem Księżyca. Już wcześniej modele astronomiczne przewidywały, że grawitacja Księżyca stopniowo spowalnia tempo obrotu Ziemi wokół osi, przez co doba wydłuża się.

Więcej: https://news.agu.org/press-release/ancient-shell-shows-days-were-half-hour-shorter-70-million-years-ago/ (PAP)

krx/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024