Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
20.02.2020 aktualizacja 20.02.2020

Uniwersytet Warszawski wprowadził mobilną legitymację studencką

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Mobilna legitymacja studencka (mLegitymacja) to elektroniczna wersja tego dokumentu mająca taką samą moc prawną, co jej tradycyjny odpowiednik - poinformował Uniwersytet Warszawski. Dzięki niej student może potwierdzić swój status na ekranie smartfona .

Mobilna wersja dokumentu potwierdzającego status studenta uprawnia do korzystania z ustawowych ulg, takich jak np. tańszy bilet kolejowy, autobusowy i komunikacji miejskiej. Na mLegitymacji nie można jednak mieć biletu ZTM. Mając mobilną legitymację, nadal trzeba mieć też jej klasyczną wersję.

"Mobilna legitymacja studencka jest pełnoprawnym odpowiednikiem Elektronicznej Legitymacji Studenckiej (ELS), wydawanej w formie karty. Poświadcza więc uprawnienia do korzystania z ulg i zniżek przysługujących studentowi. Nie oznacza to jednak, że znika obowiązek posiadania tradycyjnego dokumentu - mLegitymacja pełni funkcję uzupełniającą. Pozwala np. potwierdzić status studenta w sytuacji, gdy dana osoba nie ma przy sobie ELS" - powiedziała PAP Daiwa Maksimowicz z biura prasowego UW.

Uruchomienie mLegitymacji było możliwe dzięki bezpłatnej, publicznej aplikacji mObywatel. UW podpisał porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji dotyczące wydawania mLegitymacji. Studenci UW mogą zamówić, przedłużyć ważność albo unieważnić mobilną legitymację za pośrednictwem aplikacji Mobilny USOS. Powstał w niej po to specjalny moduł - mLegitymacja.

O mobilną legitymację mogą ubiegać się studenci, którzy mają ważną zwykłą legitymację w formie karty, numery pesel i indeksu. Muszą też mieć wgrane zdjęcie na swoim koncie USOS. Ich fotografia oraz dane osobowe wprowadzone do systemu muszą być aktualne.

Pierwsza mLegitymacja studencka na UW została wydana 13 lutego. Do tej pory studenci złożyli ponad 100 zamówień na nowy elektroniczny dokument. Na razie działa jedynie wersja dla systemu operacyjnego Android.

Mobilna legitymacja dostępna jest także w angielskiej wersji językowej. (PAP)

nmk/ jann/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024