Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
24.12.2019 aktualizacja 24.12.2019

Telewizyjne powtórki i stare piosenki pomagają chorym na demencję

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Telewizyjne powtórki świątecznych filmów i słuchanie dobrze znanych świątecznych piosenek może pomóc osobom z demencją, pobudzając wspomnienia i utrzymując aktywność mózgu - twierdzi brytyjski naukowiec.

Według specjalistów z brytyjskiej NHS demencja to grupa objawów spowodowanych uszkodzeniem mózgu. Należą do nich utrata pamięci, trudności z myśleniem lub rozumowaniem oraz niepokój lub gniew z powodu utraty pamięci.

Ze względu na liczne kontakty towarzyskie i stały strumień gości wchodzących do domu, Boże Narodzenie może być niepokojącym okresem dla osób z demencją. Mogą mieć oni trudności ze śledzeniem zawiłych rozmów w chaosie i hałasie świąt Bożego Narodzenia, a co za tym idzie - czuć się wykluczone.

Jednak eksperci twierdzą, że oglądanie starych filmów, śpiewanie kolęd i dobrze znanych piosenek może stymulować „emocjonalne wspomnienia”. W internecie można znaleźć całe listy piosenek polecanych osobom cierpiącym na demencję.

Pomóc mogą również dobrze znane filmy, w Polsce - chociażby "Kevin sam w domu". Nawet jeśli osoby z demencją nie pamiętają szczegółów dotyczących akcji filmu, mogą sobie przypomnieć, jak się czuły się oglądając go poprzednio. Podobnie jest ze starymi piosenkami - pomagają odczuć dawne emocje na nowo.

Wspomnienia mogą być korzystne dla osób cierpiących na demencję - mogą pomóc zachować ich poczucie własnej wartości i pewność siebie a także poprawić interakcje społeczne.

"Zebranie się w gronie rodziny, aby obejrzeć ukochany klasyczny film, przejrzeć stary album ze zdjęciami, zagrać w grę rodzinną lub nawet zaśpiewać przy ulubionej kolędy, może zbliżyć ludzi do siebie i pomóc wszystkim poczuć się częścią zabawy" – zaznaczył prof. Alistair Burns, krajowy konsultant ds. demencji brytyjskiej służby zdrowia (NHS), cytowany przez "The Independent". Zachęcił, aby w okresie świąt Bożego Narodzenia zwracać uwagę na objawy demencji wśród starszych członków rodziny i przyjaciół. Zmiany emocjonalne i zapominanie czasem mogą być pierwszą oznaką otępienia.

Wcześniej prof. Burns polecał osobom zagrożonym demencją również oglądanie dawnych meczów (w Polsce wśród osób w pewnym wieku być może najpopularniejszy jest Cud na Wembley -7 października1973).

Specjaliści z NHS udzielają rodzinom chorych praktycznych wskazówek. Radzą na przykład stopniowo nakładać dekoracje, aby nie powodować zbyt dużej zmiany. Dobrze jest, gdy osoby słabe lub cierpiące na demencję mogą mieć poczucie uczestnictwa, pomagając im w zawieszeniu bombki lub innych prostych zadaniach. Rodzinne wizyty powinny być rozłożone w czasie, by wszystko wydawało się spokojne i znane. Zbyt dużo jedzenia także nie jest wskazane. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024