Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
16.10.2019 aktualizacja 16.10.2019

Kraków/ Szejk dr Sultan bin Muhammad Al Qasimi z medalem UJ

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Szejk dr Sultan bin Muhammad Al Qasimi otrzymał we wtorek w Krakowie medal Uniwersytetu Jagiellońskiego „Plus ratio quam vis” za zaangażowanie w sprawy uczelni. Podczas uroczystości nagrodzony podkreślał, jak ważny jest dialog, który prowadzi do zrozumienia.

Szejk dr Sultan bin Muhammad Al Qasimi jest emirem, władcą emiratu Szardża (ang. Sharjah) w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Zajmuje się także szeroko pojętą działalnością naukową. W 2018 r. zapoczątkował współpracę Katedry Arabistyki Instytutu Orientalistyki UJ z instytucjami naukowymi w Szardży. Jest miłośnikiem historii i orędownikiem współpracy międzykulturowej.

Medal „Plus ratio quam vis” (łac. Więcej znaczy rozum niż siła) to najwyższe wyróżnienie UJ, przyznawane osobom działającym na rzecz dobra wspólnoty akademickiej oraz za wyjątkowe zaangażowanie w sprawy uniwersytetu.

„Jego Wysokość szejk dr Sultan bin Muhammad Al Qasimi swoją postawą uosabia cnoty i wartości uniwersyteckie, kierując się w swojej pracy i badaniach prawdą i rzetelnością. Nie tylko wspiera dobre inicjatywy, ale sam jest inspiratorem nowych idei i działań. Dostrzega potrzebę łączenia rozwoju wiedzy z poszanowaniem tradycji i dorobku kulturowego” – mówił rektor UJ prof. Wojciech Nowak.

Jak zwrócił uwagę, szejk dr Sultan bin Muhammad Al Qasimi jest zaangażowany w budowanie mostów porozumienia pomiędzy cywilizacjami Wschodu i Zachodu, a wsparcie i propagowanie ojczystej kultury postrzega z perspektywy ochrony światowego dziedzictwa kulturowego. We współdziałaniu oraz wymianie myśli i doświadczeń widzi drogę rozwoju.

„Wierzę w jedność podstawowych wartości humanistycznych, bez względu na geograficzną przynależność człowieka. Wierzę również we wzajmne uzupełnianie się cywilizacji i w ich rozwój będący wynikiem dialogu opartego na zrozumieniu oraz akceptacji zwyczajów i tradycji różnych kultur, a także na wspieraniu tego co nas łączy i pokonywaniu dzielących nas różnic” – powiedział emir.

Wyraził też nadzieję, że „zasada czy idea +zderzenia cywilizacji+ nie stanie się głównym impulsem dla rozwoju wydarzeń na świecie zarówno obecnie jak i w przyszłości” oraz że współpraca między Krakowem a Szardżą będzie kontynuowana „w celu budowania humanistycznego dialogu opartego na nauce i kulturze”.

W Krakowie emir gości na obchodach 100-lecia Instytutu Orientalistyki UJ.

Sultan bin Muhammad Al Qasimi urodził się w Szardży w 1939 r. Po ukończeniu szkół w Szardży i Kuwejcie uczył się na Uniwersytecie Kairskim w Egipcie. Doktorat zrobił w 1985 r. na Uniwersytecie w Exeter w Wielkiej Brytanii. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich był m.in. ministrem edukacji. Od 1972 r. jest władcą emiratu Szardża oraz członkiem Rady Najwyższej Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Zainteresowania naukowe uhonorowanego są szerokie, przy czym szczególne miejsce w jego życiu zajmują badania historyczne. Jak dotąd jego prace opublikowano w 34 w językach. Wśród najbardziej znanych monografii są te poświęcone historii krajów Zatoki Perskiej. Szejk opublikował także 22 prace literackie, na które składają się sztuki teatralne, wiersze oraz opracowania literackie wydane również w różnych językach.

W 1997 r. dr bin Muhammad Al Qasimi ufundował Uniwersytet w Szardży, który jest jednym z wiodących ośrodków naukowych w regionie Zatoki Perskiej. Jest prezydentem Uniwersytetu Amerykańskiego w Shardża, Uniwersytetu Shardża oraz Uniwersytetu Qasimiyyah. Od 2017 r. jest także prezydentem Akademii Języka Arabskiego w Shardża i wspiera rozwój języka arabskiego w kraju i za granicą.

Działalność emira została uhonorowana licznymi doktoratami honorowymi uczelni na całym świecie i innymi nagrodami.

Rektor UJ przypomniał we wtorek, że dewiza „Plus ratio quam vis” widnieje na portalu prowadzącym z auli do sali Kopernika w Collegium Maius. Zaczerpnięta została z „Elegii” poety Maximianusa z VI w. Sentencja ta, wpisana do statutu Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest myślą przyświecającą całokształtowi działalności najstarszej polskiej uczelni.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024