Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
13.09.2019 aktualizacja 13.09.2019

Wąż morski oddycha głową

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dzięki rozgałęzionej sieci drobnych naczyń krwionośnych w obrębie głowy tropikalny wąż morski Hydrophis cyanocinctus może pobierać z wody tlen – informuje pismo „Royal Society Open Science”.

Węże morskie muszą regularnie wynurzać się, aby oddychać, ale należą do najlepiej przystosowanych organizmów wodnych ze wszystkich oddychających powietrzem kręgowców.

Wręgowiec pospolity (Hydrophis cyanocinctus) to bardzo jadowity wąż morski żyjący w tropikalnych wodach Azji Południowo-Wschodniej, na rafach koralowych i w ciepłych wodach przybrzeżnych.

Jak wykazali korzystający z mikrotomografii, badań histologicznych i modelowana komputerowego naukowcy z Flinders University, skomplikowana sieć naczyń krwionośnych znajdująca się tuż pod skórą pyska i w górnej części głowy wręgowca pospolitego pozwala mu pobierać z wody dodatkową ilość tlenu dostarczaną do mózgu podczas nurkowania i pływania pod wodą.

Jak zaznacza dr Alessandro Palci z Uniwersytetu Flindersa, pomimo zupełnie odmiennej budowy sieć naczyń na głowie węża morskiego spełnia funkcję zbliżoną do skrzeli ryb i płazów. Dzięki dodatkowej porcji tlenu węże prawdopodobnie mogą pozostawać w zanurzeniu przez dłuższy czas. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024