Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
29.07.2019 aktualizacja 29.07.2019

Poznań/ Centrum Dronów powstanie na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Centrum Dronów planuje stworzyć Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Władze uniwersytetu podkreślają, że będzie to pierwsze takie centrum na polskiej uczelni.

W ramach pozyskanego grantu Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu planuje zakup kilku najwyższej jakości dronów. Do prowadzenia Centrum zostało już przeszkolonych kilkunastu wykładowców, których zadaniem będzie nauka studentów.

Jak podkreślił dr hab. Adam Szymaniak z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, „wykorzystamy doświadczenia najlepszych amerykańskich uniwersytetów, które prowadzą od prawie 10 lat podobne centra przydatne do celów dydaktycznych, jak i szkoleniowych” – wskazał Szymaniak.

Dodał, że w nadchodzącym roku akademickim warsztaty dronów zostaną wpisane w programy nauczania na kilku kierunkach prowadzonych na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, czyli na kierunkach: Bezpieczeństwo narodowe, Zarządzanie państwem, Dziennikarstwo i komunikacja społeczna.

Agnieszka Książkiewicz z biura prasowego UAM tłumaczyła, że warsztaty będą miały charakter praktyczny.

„Większość godzin przeznaczona zostanie na naukę latania, na początek na profesjonalnych symulatorach lotów, później na zakupionych przez UAM dronach. Studenci po ukończeniu warsztatów będą mogli podejść do certyfikacji: VLOS – Visual Line of Sight, czyli loty dronem w zasięgu wzroku, oraz BVLOS – Beyond Visual Line of Sight, czyli loty dronem poza zasięg wzroku” – podkreśliła.

Książkiewicz zaznaczyła, że drony można wykorzystywać np. w dziennikarstwie do przekazania obrazu z innej perspektywy, jak i do działań militarnych oraz pozamilitarnych, w tym np. do akcji ratowniczo – poszukiwawczej, czy do monitorowania terenu. 

PAP - Nauka w Polsce, Anna Jowsa

ajw/ je/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024