17.11.2019
PL EN
31.05.2019 aktualizacja 31.05.2019

Dzień dziecka z owadami - w Krakowie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Co to są bzygi? Wszyscy, którzy tego nie wiedzą, a także ci, którzy wiedzą i je chronią, mogą spotkać się od 31 maja do 2 czerwca na XVIII Ogólnopolskich Dniach Owada. Naukowcy zaprezentują opatrunki chirurgiczne, zawierające żywe larwy owadów, a miłośnicy motyli będą mogli oglądać fruwające okazy.

Tegoroczna edycja pikniku popularyzującego entomologię i ekologię odbywa się pod hasłem „Ratujmy owady”. Jak co roku prezentowane będą kolekcje owadów egzotycznych i krajowych - szkodników, owadów wodnych, koprofagów, owadów społecznych, leśnych i drapieżnych. Dodatkowo będzie można zobaczyć kolekcję roślin owadożernych z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zaprezentowana zostanie także kolekcja motyli z Muzeum Arthropoda w Bochni i kolekcja motyli egzotycznych z Motylarni w Czaplach Wielkich. Prezentacja żywych motyli będzie przeciwwagą dla wystaw owadów preparowanych czy obrazów ze skrzydeł motyli. Będzie też można zobaczyć fotografie o tematyce entomologicznej.

W programie zaplanowano pokaz opatrunków biochirurgicznych na trudno gojące się rany, a także produktów pszczelich i sprzętu

pszczelarskiego. Słuchacze wykładów dowiedzą się, jak ważną rolę w zapylaniu kwiatów odgrywają bzygowate (bzygi), czyli cała rodzina owadów z rzędu muchówek z wyglądu podobnych często do os, pszczół lub trzmieli. Można je spotkać na nasłonecznionych leśnych polanach, a naukowcy opisali już około 6 tysięcy gatunków. Najmłodsi uczestnicy pikniku będą mogli zrobić sobie „owadzie” tatuaże, skorzystać z przepowiedni „owadziej” wróżki, wziąć udział w zabawach plastycznych oraz warsztatach tworzenia owadów z materiałów recyklingowych.

Dzień Owada organizują wspólnie: Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie (Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa, Wydział Rolniczo Ekonomiczny, Wydział Leśny, Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt), Uniwersytet Trzeciego Wieku UR, Uniwersytet Rzeszowski – Katedra Agroekologii i Architektury Krajobrazu, Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej – Instytut Biologii, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Muzeum Motyli Arthropoda z Bochni, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego oraz Motylarnia w Czaplach Wielkich, Fundacja „Dzieci w Naturę” , „Biomantis”– opatrunki biochirurgiczne wykorzystujące larwy owadów, „Bazyliszek” – owady oraz egzotyczne zwierzęta owadożerne.

Prezentacje i wykłady odbywają się w godzinach od 10:00 do 17:00 w budynku Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego przy Al. 29 Listopada 54 w Krakowie.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019