22.09.2019
PL EN
22.05.2019 aktualizacja 22.05.2019

Zmarł ekonomista prof. Andrzej Barczak

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W wieku 80 lat zmarł prof. Andrzej Barczak - znany śląski ekonomista, ceniony komentator zjawisk gospodarczych na forum publicznym. "Żegnamy Mistrza wielu pokoleń ekonomistów, człowieka renesansu - niezwykłego mentora i przyjaciela" - napisali jego współpracownicy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Profesor Andrzej Barczak specjalizował się w teorii ekonometrii, mikroekonomii oraz analizie procesów finansowych. Od lat studiów był związany z katowickim Uniwersytetem Ekonomicznym - jako naukowiec, badacz i nauczyciel akademicki. Długowłosy profesor, z włosami spiętymi w kucyk, należał do najbardziej rozpoznawalnych postaci śląskiego środowiska akademickiego. Wśród studentów był legendą. Często pojawiał się w mediach, nigdy nie odmawiając swojego komentarza w sprawach gospodarczych.

Półtora roku temu, podczas inauguracji roku akademickiego w Uniwersytecie Ekonomicznym, społeczność uniwersytecka uczciła emerytowanego profesora uroczystym odnowieniem jego doktoratu w 50. rocznicę jego nadania. W swoim wystąpieniu jubilat mówił m.in. o przyjaźniach, szacunku i szczęściu, które towarzyszy mu przez całe życie, a także o wolności, którą osobiście znalazł w nauce, górach, muzyce i sztuce. Swoje wystąpienie zakończył cytatem "Tempus omnia revelat" - "Czas wszystko odsłania". W ostatnim czasie zmagał się z ciężką chorobą.

Od 1993 r. prof. Andrzej Barczak był profesorem zwyczajnym. W 2005 r. został doktorem honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. W trakcie swojej kariery zawodowej pełnił wiele funkcji uczelnianych - był m.in. prorektorem, dziekanem, dyrektorem instytutu, rzecznikiem dyscyplinarnym, kierował katedrami i zakładami katowickiej uczelni; zwieńczeniem jego kariery był tytuł honorowego profesora Uniwersytetu Ekonomicznego.

Przez trzy lata prof. Barczak był też rektorem niepublicznej Śląskiej Wyższej Szkoły Zarządzania im. gen. Jerzego Ziętka w Katowicach. Był promotorem wielu magistrów i doktorów, recenzował dziesiątki prac doktorskich i habilitacyjnych.

Profesor pełnił wiele funkcji naukowych i społecznych - m.in. był członkiem Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, Centralnej Komisji ds. Stopni Naukowych i Tytułu Naukowego, Komisji Konkursowej Komitetu Badań Naukowych, Komisji Nagród Naukowych przy premierze, członkiem i przewodniczącym Komitetu Statystyki i Ekonometrii Polskiej Akademii Nauk, członkiem Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN. Należał do Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i kierował jego katowickim oddziałem, był też członkiem wielu innych towarzystw naukowych.

Zasiadał w radach nadzorczych wiodących śląskich firm, m.in. Funduszu Górnośląskiego i Kompanii Węglowej, doradzał wojewodzie śląskiemu i prezydentowi Katowic. Był laureatem wielu nagród i odznaczeń, w tym Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ mtb/ lun/ amac/

Copyright © Fundacja PAP 2019