24.07.2019
PL EN
14.09.2017 aktualizacja 14.09.2017

Szklane domy to zguba nietoperzy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Pionowe szklane powierzchnie tworzące fasady nowoczesnych budynków utrudniają nawigację nietoperzom, co prowadzi do fatalnych w skutkach kolizji – informuje pismo „Science”.

Dzięki ultradźwiękowej echolokacji, czyli niesłyszalnym dla człowieka piskom, odbijającym się od przeszkód i trafiającym do ich czułych uszu, nietoperze potrafią latać w ciemności z dużą prędkością, unikając naturalnych zagrożeń, takich jak drzewa.

Jak jednak wykazali specjaliści z instytutu Maxa Plancka w Monachium, gładkie, pionowe powierzchnie, takie jak szklane okna nowoczesnych budynków, tworzą „ślepe punkty” w nietoperzowym systemie nawigacji. Podobny efekt wykorzystywały pierwsze „niewidzialne” samoloty - trafiające na ich kanciaste bryły sygnały radarów przy odpowiednim kącie padania odbijały się gdzieś w przestrzeń zamiast trafiać z powrotem do odbiornika.

Jak wykazały badania przeprowadzone w ciemnym tunelu na nockach dużych (Myotis myotis), nie widząc, a raczej nie słysząc gładkiej przeszkody, nietoperz może na nią wpaść. Gdy w kącie tunelu umieszczono pionową metalową płytę, 19 z 21 badanych nietoperzy wpadło na nią przynajmniej raz. Z poziomą nie zderzył się żaden.

Nietoperze, które zderzyły się z pionową płytą, wysyłały mniej sygnałów, a także zbliżały się do niej pod ostrzejszym kątem i z większą prędkością niż te, które uniknęły kolizji.

Podobne obserwacje dotyczyły trzech dziko żyjących gatunków.

Prawdopodobnie na skutek mylnej nawigacji i zderzeń, w pobliżu budynków znajdowane bywają martwe nietoperze (podczas eksperymentu żaden osobnik nie ucierpiał, jak zaznaczają autorzy).

W naturze gładkie pionowe powierzchnie prawie nie występują. Natomiast poziome to zwykle woda. Dlatego nietoperze próbują napić się z dużych gładkich tafli.

Naukowcy chcą dokładniej zbadać wagę problemu i wzywają do monitorowania zagrożenia, zwłaszcza na obszarach gdzie te latające ssaki gromadzą się w dużej liczbie. Ich zdaniem powinno się unikać tworzenia gładkich, pionowych powierzchni tam, gdzie nietoperze migrują, żerują lub wychowują młode.

Nietoperze należą do najbardziej zagrożonych wyginięciem zwierząt – większość ich siedlisk uległa zniszczeniu. Mają znaczny wpływ na równowagę ekologiczną - odgrywają dużą rolę w zapylaniu kwiatów, zjadają także wiele owadów.(PAP)

pmw/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019