Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
18.05.2017 aktualizacja 18.05.2017

Gdańscy studenci w finale konkursu NASA

Dwa studenckie zespoły z Politechniki Gdańskiej zakwalifikowały się do światowego finału konkursu programistycznego NASA Space Apps Challenge. Jeden z projektów nominowany jest również do nagrody publiczności. Internauci mogą oddawać na niego swoje głosy do 21 maja włącznie.

NASA Space Apps Challenge to trwający 48 godzin międzynarodowy hakaton, organizowany w ramach inkubatora innowacyjności NASA. Konkurs zorganizowany został w 187 miastach znajdujących się w 69 krajach. Wzięło w nim udział ok. 25 tys. młodych osób. W Polsce hakaton przeprowadzono w Gdańskim Parku Naukowo Technologicznym. Inicjatorem organizacji gdańskiej edycji imprezy był student Politechniki Gdańskiej Szymon Krawczuk.

Jak infomuje Politechnika Gdańska, zwycięzcami krajowego etapu hakatonu zostały dwa zespoły z PG: NBK - twórcy panelu słonecznego wraz z aplikacją Solar Energy oraz Szalone Dziki z aplikacją informującą o wybuchu pożaru FireHelper.

Podstawą projektu NBK Solar Energy jest panel słoneczny, który może zostać umieszczony na powierzchni wody - co ma usprawnić jego działanie, ułatwić transport oraz oszczędzić miejsce na lądzie. Jak tłumaczą twórcy panelu, będzie on współpracował z aplikacją mobilną, za której pomocą będzie można m.in. kupić energię z pływającego w pobliżu panelu.

Z kolei stworzona przez Szalone Dziki aplikacja FireHelper ma pomagać w razie pożaru: zarówno poprzez informowanie strażaków o jego wybuchu, jak i wskazując ludziom bezpieczną drogę ucieczki.

Laureaci otrzymali tytuły Global Nominee, gwarantujące udział w światowym finale konkursu. Oprócz tego Szalone Dziki otrzymały nagrodę za najlepsze wykorzystanie danych, a drużyna NBK nagrodę publiczności oraz Nagrodę Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej za najbardziej innowacyjny projekt.

Obecnie aplikacje ocenia teraz jury konkursu w Stanach Zjednoczonych.

Projekt NBK Solar Energy nominowany jest również do nagrody publiczności (People’s Choice). Drużyna jest jednym ze 141 zespołów z różnych stron świata biorących udział w tej konkurencji. Na polski projekt można głosować po założeniu konta na stronie https://2017.spaceappschallenge.org - głosowanie trwa do 21 maja włącznie.

Partnerem strategicznym wydarzenia jest Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, partnerem merytorycznym firma AirHelp, a organizatorami Hackerspace: Trójmiasto, Koło Naukowe SimLE z Politechniki Gdańskiej oraz Fundacja CODE:ME. Wydarzenie zostało objęte patronatem prof. Jerzego Wtorka - Dziekana wydziału ETI PG oraz Polskiej Agencji Kosmicznej.

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024