17.10.2019
PL EN
07.02.2017 aktualizacja 07.02.2017

Słaby węch seniora może być wskaźnikiem ryzyka demencji

Problemy seniora z identyfikacją powszechnie znanych zapachów mogą świadczyć o znacznie podwyższonym ryzyku wystąpienia demencji w przyszłości – wykazało badanie, które opublikowało pismo "Neurology”.

Zdaniem autorów pracy – naukowców z University of California w San Francisco – badanie dostarcza kolejnych dowodów na to, że testy węchowe mogą być prostą, nieinwazyjną, tanią, a zarazem czułą metodą identyfikacji seniorów szczególnie zagrożonych rozwojem demencji, której najpoważniejszą postacią jest choroba Alzheimera.

Wskazywały na to już wcześniejsze badania, jednak nie objęto nimi dość zróżnicowanych populacji. Dlatego nie było jasne, czy taki test może być użyteczny.

Naukowcy pod kierunkiem prof. Kristine Yaffe z University of California w San Francisco przeanalizowali dane zebrane wśród ponad 2400 seniorów rasy czarnej i białej, uczestników studium pt. Health, Aging, and Body Composition. W momencie włączenia do niego badani byli w wieku 70-79 lat, nie mieszkali w ośrodku opieki i nie mieli demencji.

Uczestnicy badania przeszli test węchowy (Cross Cultural Smell Identification Test) na identyfikację powszechnie znanych zapachów, niezależnie od kregu kulturowego. Stan ich zdrowia śledzono średnio przez niemal 12 lat.

Okazało się, że ci, którzy uzyskali złe wyniki w tym teście, mieli 2-3-krotnie wyższe ryzyko rozwoju demencji dziewięć lat później niż seniorzy, którzy uzyskali w nim dobre wyniki. Ci, którzy mieli wyniki umiarkowanie dobre, byli o 1,4 do 1,8 razy bardziej zagrożeni pogorszeniem sprawności intelektualnej.

"Nasze obserwacje mogą mieć istotne znaczenie dla prewencji i leczenia demencji" – komentuje prof. Yaffe. Jej zdaniem praca ta potwierdza związek, jaki zachodzi między sprawnością zmysłu węchu a ryzykiem pogorszenia zdolności poznawczych. Wskazuje też, że wykonywanie testów zapachowych może być obiecującą metodą wczesnego wykrywania zagrożenia demencją.

Na razie podłoże zależności między zmysłem węchu a demencją nie jest do końca poznane. Naukowcy spekulują natomiast, że w przypadku choroby Alzheimera proces degeneracji neuronów w mózgu może dotyczyć w pierwszej kolejności opuszki węchowej i szlaków węchowych przekazujących informację o zapachu do kory węchowej. (PAP)

jjj/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2019