Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
21.10.2016 aktualizacja 21.10.2016

W Warszawie konferencja o wpływie architektury na krajobrazu

O roli architektury w kreacji, uwydatnieniu i zachowaniu krajobrazów kulturowych dyskutować będą naukowcy reprezentujący różne dziedziny nauki w czasie piątej konferencji z cyklu "Konserwacja zapobiegawcza środowiska” - tym razem pod hasłem "Architektura jako element krajobrazu". Spotkanie odbędzie się w dniach 24-25 października.

Konferencja jest poświęcona pamięci prof. Andrzeja Tomaszewskiego (1934-2010), wybitnego teoretyka konserwacji, historyka sztuki i architektury, architekta i konserwatora. Naukowiec uznawany był za jeden z międzynarodowych autorytetów w dziedzinie konserwacji zabytków.

Idea corocznych spotkań sięga 2000 r., kiedy w Vantaa w Finlandii oraz w Krakowie odbyły się międzynarodowe konferencje poświęcone ochronie dziedzictwa kulturowego. Wtedy prof. Andrzej Tomaszewski przedstawił ideę kompleksowych i zintegrowanych działań na rzecz ochrony przyrodniczego i kulturowego środowiska człowieka, którą określił mianem „konserwacji zapobiegawczej środowiska”.

W kolejnych edycjach spotkania dyskutowane są wysunięte przez prof. Tomaszewskiego wszechstronne idee konserwacji zapobiegawczej w różnych jej kontekstach - w zeszłym roku debatowano o dziedzictwie militarnym.

Tym razem referaty wprowadzające wygłoszą dyrektorzy Centrum Dziedzictwa Światowego UNESCO, Lazare Eloundou Assomo i dr Mechtild Rössler oraz dyrektor Generalnego Międzynarodowego Centrum Badań na rzecz Zachowania i Restauracji Dóbr Kultury (ICCROM) - dr Stefano De Caro.

Tegorocznymi organizatorami spotkania się są: Instytut Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego

W czasie pierwszego dnia konferencji wystąpienia odbędą się w Auli Schumana Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, zaś drugiego - w Sali Balowej Tyszkiewiczów-Potockich i w Sali Kolumnowej Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Program konferencji dostępny jest na stronie: https://pche6.wordpress.com/

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024