23.08.2019
PL EN
31.07.2016 aktualizacja 31.07.2016

Odkryto nowy gatunek wieloryba

Wśród wali dziobogłowych - wielorybów zamieszkujących dalekie rejony północnego Pacyfiku - naukowcy wyodrębnili nowy gatunek. Opisali go na łamach "Marine Mammal Science".

Międzynarodowy zespół badaczy dokonał swoich ustaleń po analizach wielorybich szczątków, przechowywanych w zbiorach muzealnych. Nowy gatunek udało się wyodrębnić na podstawie wykonanych analiz DNA.

"Każdy odkrywany do tej pory okaz tego nowego gatunku wieloryba był znajdowany martwy, najczęściej - rozkładający się na dalekich subarktycznych plażach. Bez możliwości wglądu w pełen szkielet dorosłego zwierzęcia i szczegółowych pomiarów, aby go opisać, musimy się zdać na zastosowanie badań genetycznych" - wyjaśnia główny autor artykułu, dr Phillip Morin.

Jak zauważają naukowcy, nowo odkryty gatunek jest wyjątkowo nieuchwytny. Jego przedstawiciele nurkują głęboko pod powierzchnią oceanu, dlatego ludzie rzadko kiedy się na niego natykają. Japońscy wielorybnicy określają tajemniczego wieloryba mianem "karasu", co w ich języku oznacza "kruk".

Nowo wyodrębniony gatunek dorasta do ok. 8 m długości. Jest mniejszy i bardziej ciemny od bardziej licznych i lepiej znanych wali dziobogłowych. (PAP)

szz/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2019