Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
21.04.2016 aktualizacja 21.04.2016

Bolid białostockich studentów weźmie udział w zawodach w Anglii

Źródło: Politechnika Białostocka Źródło: Politechnika Białostocka

Bolid wyścigowy skonstruowany przez studentów Politechniki Białostockiej weźmie udział w największych zawodach branży motoryzacyjnej dla studentów - Formula Student w Anglii, a następnie na torach we Włoszech, Czechach i na Węgrzech. Zawody rozpoczną się 14 lipca.

Konkurs Formula Student to zawody pomiędzy drużynami z uczelni i wydziałów technicznych z całego świata. Ich zadaniem jest zaprojektować lub zaprojektować i zbudować, a następnie wystawić swój prototyp samochodu wyścigowego do zawodów. Następnie przez cały rok, na jedenastu torach Formuły 1, odbywają się wyścigi skonstruowanych przez studentów bolidów.

Jak mówił w środę na prezentacji bolida koordynator projektu Adam Zalewski, Formula Student to największy konkurs, w którym w tym roku bierze udział ponad 500 ekip z całego świata.

Studenci Politechniki Białostockiej pojadą na zawody z Bolidem CMS-03. To już trzeci pojazd zbudowany na wydziale mechanicznym uczelni. Bolid - jak mówił Zalewski - jest efektem dwuletniego procesu projektowania i budowania, pracował przy tym 30-osobowy zespół studentów - Cerber MotorSport.

Koordynator powiedział, że w najnowszym bolidzie wprowadzono kilka zmian, aby zlikwidować usterki, które pojawiły się w poprzednich pojazdach. Dodał, że CMS-03 jest dużo lżejszy od poprzedników, a innowacją było zastosowanie pakietu aerodynamicznego wykonanego z włókna węglowego.

Bolid ważny ok. 210 kg, zamontowano w nim silnik o mocy 89 koni mechanicznych, czyli - jak podają konstruktorzy - o 37 koni mechanicznych więcej niż poprzedni bolid. Pozwoli to na osiągnięcie prędkości 100 km na godz. w czasie 3,5 sekundy. W bolidzie obniżono też środek ciężkości pojazdu oraz zastosowano rozbudowany system, który pozwala na rejestrację kilkudziesięciu różnych parametrów w trakcie jazdy. "Dzięki tym zmianom, bardziej przemyślanej konstrukcji, ten sezon będzie bardziej rewolucyjny" - mówił Szymon Kucharski z zespołu.

Podczas zawodów bolid będzie sprawdzany w kilku konkurencjach. Najważniejszym, ale i najtrudniejszym - jak zaznaczają sami studenci - zadaniem będzie dwukrotne pokonanie toru wyścigowego z obowiązkową zmianą kierowców (wymogiem konkursu jest, by kierowcy byli wybrani spośród twórców). Oprócz tego, bolid będzie sprawdzany m.in. pod względem osiągania prędkości na krótkim odcinku czy możliwości pokonywania zakrętów na tzw. ósemce. Oceniane będą też rozwiązania inżynierskie konstrukcji pojazdu oraz wycena kosztów powstania pojazdu.

Studenci Politechniki Białostockiej mają już sukcesy w międzynarodowych konkursach, m.in. kilkakrotnie wygrali ze swoimi łazikami marsjańskimi prestiżowe zawody organizowane w bazie marsjańskiej na pustyni w stanie Utah w USA. Jak powiedział rektor uczelni Lech Dzienis, studenci, to "siła napędowa uczelni" - budują m.in. łaziki, samoloty, roboty edukacyjne.

PAP - Nauka w Polsce

swi/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024