23.05.2019
PL EN
19.11.2015 aktualizacja 19.11.2015

Finał konkursu Dream Chemistry Award już w poniedziałek w stolicy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Naukowe wizje, które mogą zmienić świat czyli autorskie projekty-marzenia, zaprezentują w poniedziałek w Warszawie finaliści ogólnoświatowego konkursu Dream Chemistry Award. Prezentacji naukowców może wysłuchać każdy zainteresowany futurystycznymi zastosowaniami chemii.

Finał ogólnoświatowego konkursu Dream Chemistry Award odbędzie się w poniedziałek (23.11.) w auli Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk (IChF PAN) w Warszawie.

Pięciu finalistów przedstawi swoje wizjonerskie, dopiero czekające na realizację projekty badawcze z chemii i jej pogranicza z fizyką, biologią i techniką. Prezentacje, wygłaszane w języku angielskim, po raz pierwszy będą dostępne dla szerokiej publiczności.

W tegorocznej edycji Komitet Naukowy nagrody, złożony z kilkunastu profesorów najlepszych polskich instytucji naukowych, wyłonił pięciu finalistów. Są to:

- dr Mircea Dincă z Massachusetts Institute of Technology w Cambridge (USA), za projekt katalizatorów naśladujących efektywną katalizę zachodzącą w komórkach;

- dr Eric Daniel Glowacki z Johannes Kepler University w Linz (Austria), za projekt biokompatybilnych materiałów do budowy bioelektronicznych interfejsów;

- dr Denis Menshykau z Bayer Technology Services w Leverkusen (Niemcy), za projekt tworzenia leków z cząsteczkami o strukturze indywidualnie dopasowanej do cech organizmu konkretnego pacjenta;

- dr Yogesh Surendranath z Massachusetts Institute of Technology w Cambridge (USA), za projekt dotyczący zastosowań katalizy do wyłapywania dwutlenku węgla na grafenie;

- dr hab. Jiayin Yuan z Max Planck Institute of Colloids and Interfaces w Poczdamie (Niemcy), za projekt budowy elektrowni generującej prąd dzięki odpowiednim membranom jonowym, wykorzystującym gradient zasolenia między wodą słodką a słoną.

Otwarte dla publiczności przesłuchania finalistów rozpoczną się o godz. 10:00 w auli IChF PAN przy ul. Kasprzaka 44/52 w Warszawie. Ogłoszenie wyników konkursu i przedstawienie laureata przewidziano na godz. 14:00. Uroczystość zakończy się wykładem laureata, prezentującym jego aktualne prace badawcze.

W konkursie Dream Chemistry Award uczestniczą młodzi naukowcy z całego świata, w wieku poniżej 36 lat, którzy obronili doktorat (w tegorocznej edycji) w 2008 r. lub później. Warunkiem przyjęcia zgłoszenia było nominowanie kandydata przez naukowca z tytułem doktora lub wyższym i przynajmniej 10-letnim stażem w naukach ścisłych/przyrodniczych, liczonym od daty publikacji pierwszej pracy naukowej.

Komitet Honorowy konkursu Dream Chemistry Award tworzą wybitni chemicy: laureat Nagrody Nobla prof. Richard Schrock (MIT), prof. Krzysztof Matyjaszewski (Carnegie Mellon University) oraz prof. Bartosz Grzybowski (Uslan National Institute of Science and Technology).

Zwycięzcą poprzedniej edycji Dream Chemistry Award był dr Evan Spruijt, chemik z Ecole Superieure de Physique et de Chimie Industrielles (ESPCI) we Francji, zajmujący się zastosowaniem klasycznych koncepcji chemii fizycznej w rozwiązywaniu kluczowych zagadnień biofizyki, w tym związanych z powstawaniem komórek, mechanizmami ich wzrostu oraz zachodzącymi w nich zjawiskami kolektywnymi. Dr Spruijt otrzymał nagrodę za projekt wytwarzania mikrokropel wody, które można byłoby zaprogramować w taki sposób, aby w odpowiednich warunkach fizyko-chemicznych samoczynnie wzrastały i się dzieliły – a więc by modelowały najważniejsze cechy żywych komórek.

PAP - Nauka w Polsce 

zan/ mki/

Copyright © Fundacja PAP 2019