23.08.2019
PL EN
14.10.2015 aktualizacja 14.10.2015

Paryskie Muzeum Człowieka znów otwarte po metamorfozie

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Muzeum Człowieka w Paryżu, które przeszło sześcioletnią modernizację, ponownie otwiera swoje podwoje dla publiczności. Wśród eksponatów ukazujących dzieje ewolucji Homo sapiens są m.in. czaszki człowieka kromaniońskiego i Kartezjusza.

Paryskie muzeum historii ewolucji mieszczące się na placu Trocadero, w sąsiedztwie wieży Eiffla, było od 2009 roku zamknięte dla zwiedzających. W tym czasie jego wnętrza zostały gruntownie odnowione, a koncepcja na nowo przemyślana. Jak podało radio France Info, w najbliższy czwartek francuski prezydent Francois Hollande zainauguruje działalność muzeum w zupełnie nowej postaci, a od soboty będzie ono otwarte dla publiczności.

"Kim jesteśmy? Skąd przychodzimy? Dokąd zmierzamy?" - to trzy pytania, na które chce odpowiedzieć wystawa stała muzeum w Pałacu Chaillot. Gromadzi ona kolekcję około 700 tys. zabytków prehistorii i 30 tys. obiektów antropologicznych.

Dzięki stałej ekspozycji "Galeria Człowieka", zajmującej 2,5 tys. m kw., widzowie będą mogli powędrować ścieżkami ewolucji Homo sapiens. Pośród setek innych przedmiotów widzowie znajdą tam - jak relacjonuje agencja AFP - czaszki człowieka rozumnego z Cro-Magnon (kromaniończyka) i filozofa Kartezjusza (właśc. Rene Descartes) oraz wykonaną z kości słoniowej mamuta słynną paleolityczną rzeźbę bogini, tzw. Wenus z Lespugue. W gablotach eksponowane będą także m.in. 63 mumie ciał pochodzące głównie z Egiptu i Ameryki Południowej. Z "Galerii człowieka" rozciąga się spektakularny widok na wieżę Eiffla.

Osobna przestrzeń o nazwie "Balkon nauk" pozwoli zwiedzającym na podpatrzenie metod badań współczesnych biologów i antropologów.

Oprócz Galerii Człowieka w tym "muzeum-laboratorium" - jak nazywają je twórcy - będą się znajdować wystawy czasowe na łącznej przestrzeni 600 m kw., a także atrium, audytorium i nowoczesna biblioteka. Miejsce pełni nie tylko funkcje muzealne, ale ma być jednocześnie instytucją badawczą, złożoną z biur i laboratoriów, w których będzie pracować około 150 naukowców.

Istniejące od 1938 roku w obecnej lokalizacji muzeum przeszło w ostatnich dwóch dekadach metamorfozę. W 2003 roku bardzo znaczną część jego kolekcji - 200 tys. obiektów - z dziedziny antropologii kulturowej Afryki, Azji, Oceanii i obu Ameryk przejęła inna nowoczesna paryska instytucja - Muzeum Quai Branly. Tam właśnie mieści się główny paryski zbiór sztuki pierwotnej ludów pozaeuropejskich; kolekcja Muzeum Człowieka skupia się na Starym Kontynencie.

Twórcy placówki liczą na to, że w pierwszym roku po jej otwarciu odwiedzi ją 400 tys. osób, a następnie - co najmniej 150 tys. osób rocznie.(PAP)

szl/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019