20.05.2019
PL EN
14.08.2015 aktualizacja 14.08.2015

Internauci mogą wybrać oficjalne nazwy dla planet pozasłonecznych

PAP/EPA © 2012 / WARREN CLARKE PAP/EPA © 2012 / WARREN CLARKE

Międzynarodowa Unia Astronomiczna ogłosiła konkurs na nazwy dla 20 pozasłonecznych układów planetarnych. Od środy internauci mogą głosować na nazwy wyłonione z propozycji zebranych wśród klubów i organizacji astronomicznych z całego świata.

Na swoje nazwy czekają m.in. planety odkryte przez prof. Aleksandra Wolszczana.

Ludzie nadają nazwy obiektom na niebie od tysięcy lat, jednak współcześnie jedyną organizacją uprawnioną do nadawania oficjalnych nazw obiektom w kosmosie jest Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU). Organizacja postanowiła umożliwić ludziom z całego świata udział w procesie nazywania planet pozasłonecznych - w ramach konkursu NameExoWorlds. Na dodatek po raz pierwszy od stuleci zostaną nadane także nazwy kilkunastu gwiazdom.

Lista układów planetarnych, które czekają na nazwę, liczy 20 pozycji. Nazwy otrzyma tylko 15 gwiazd, bowiem pięć już ma nazwy historyczne. Nazwane zostaną także planety okrążające gwiazdy, łącznie 32 znane planety w tych układach planetarnych. Wśród obiektów czekających na nazwanie jest także pulsar PSR 1257+12 i jego trzy planety odkryte przez prof. Aleksandra Wolszczana. Były to pierwsze w historii odkryte planety pozasłoneczne.

Zebrana lista proponowanych nazw została skonstruowana przez IAU na podstawie propozycji nadesłanych przez organizacje i kluby astronomiczne z całego świata. Zebrano w ten sposób 247 propozycji. Kluby lub organizacje, których propozycje otrzymają najwięcej głosów, dostaną dyplomy potwierdzające od IAU, a dodatkowo prawo do zaproponowania nazwy dla planetoidy w Układzie Słonecznym (zgodnej z regułami nazewnictwa stosowanymi przez IAU).

Głosowanie odbywa się na witrynie internetowej http://nameexoworlds.iau.org/exoworldsvote. Nie wymaga rejestracji, ale z jednego urządzenia będzie można oddać tylko jeden głos na dany obiekt. Termin głosowania upływa 31 października 2015 r.

Na liście układów planetarnych poddanych głosowaniu są: Ain (epsilon Tauri), Edasich (iota Draconis), Errai (gamma Cephei), Fomalhaut (alpha Piscis Austrini), Pollux (beta Geminorum), epsilon Eridani, mu Arae, tau Boötis, upsilon Andromedae, xi Aquilae, 14 Andromedae, 18 Delphini, 42 Draconis, 47 Ursae Majoris, 51 Pegasi, 55 Cancri, HD 81688, HD 104985, HD 149026, PSR 1257+12.

"Przy okazji warto przestrzec przed pochopnym kupowaniem nazw gwiazd od różnych firm, na których ogłoszenia można natrafić i w Polsce. Taka nazwa nie ma żadnego oficjalnego znaczenia, istnieje jedynie w bazie danej firmy – naprawdę szkoda wydawać niemałe czasem kwoty na nazwę uznawaną jedynie przez sprzedawcę oraz nabywcę i nikogo więcej. Prawo do nadawania obiektom astronomicznym nazw oficjalnie uznawanych na całym świecie ma jedynie Międzynarodowa Unia Astronomiczna” - tłumaczy Krzysztof Czart, koordynujący w Polsce działania popularyzacyjne Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). (PAP)

cza/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019