Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
11.07.2014 aktualizacja 11.07.2014

Lublin/ Tylko Uniwersytet Medyczny nie traci popularności

Uniwersytet Medyczny jest jedyną uczelnią w Lublinie, na której chce studiować podobna liczba młodzieży jak w roku ubiegłym. Na kierunku lekarskim wypada blisko 17 osób na jedno miejsce, zaś lekarsko-dentystycznym – prawie 29.

Inne uczelnie mają mniej kandydatów niż w roku ubiegłym.

Na Uniwersytet Medyczny zgłosiły się 9.144 osoby, tylko o 100 mniej niż w 2013 r. 3.835 osób ubiega się o przyjęcie na Kierunek lekarski, gdzie jest 230 miejsc, natomiast 1.997 osób - na dentystyczno-lekarski o 70 miejscach. Łącznie uczelnia przygotowała 1090 miejsc na 13 kierunkach. Wolne miejsca pozostały jeszcze na kierunkach zdrowie publiczne i ratownictwo medyczne, tam będzie dodatkowa rekrutacja.

„Kandydaci na studia medyczne to młodzi ludzie, którzy bardzo odpowiedzialnie planują swoje życie. Oni wiedzą, co chcą osiągnąć, marzą realnie o pewnym - dającym zatrudnienie – zawodzie” – powiedział PAP rzecznik Uniwersytetu Medycznego Włodzimierz Matysiak.

W pierwszym etapie rekrutacji na Katolicki Uniwersytet Lubelski zgłosiło się 4.120 osób, podczas gdy w ubiegłym roku było 4.780. Liczba kandydatów spadła, ale znacznie mniej niż w roku ubiegłym, kiedy to spadek wyniósł 24 proc. „Biorąc pod uwagę mniejszą liczbę tegorocznych maturzystów i tych, którzy maturę zdali, nasz wynik uznajemy za optymistyczny” – powiedziała PAP rzeczniczka KUL Lidia Jaskuła.

KUL w tym roku przygotował 2.745 miejsc na 64 kierunkach i specjalnościach. Najwięcej osób zgłosiło się na Prawo – 622, czyli 2,5 na jedno miejsce, Psychologię - 521 osób – 3 na jedno miejsce i Filologię angielską – ponad 300 osób, 3,5 na jedno miejsce. Największa konkurencja była na sinologii - 4,5 kandydatów na miejsce.

Wypełnione zostały limity na nowych kierunkach: administrowanie ochroną zdrowia, analityka społeczna i internetowa, kognitywistyka oraz zarządzanie dokumentacją i archiwistyka. Zabrakło kandydatów na nowoutworzony kierunek gerontologia społeczna. Wolne miejsca są także m.in. na kierunkach: filologia klasyczna, historia sztuki, matematyka, europeistyka, ochrona środowiska, a także prawo, pedagogika, praca socjalna na Wydziale Zamiejscowym KUL w Stalowej Woli.

Spadek zainteresowanych zanotował Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Zarejestrowało się tu przeszło 14,7 tys. osób, podczas gdy w ubiegłym roku - ponad 16,8 tys., przy czym trwa jeszcze rekrutacja na trzy kierunki na nowym wydziale zamiejscowym tej uczelni w Puławach.

Uczelnia przygotowała ponad 6,6 tys. miejsc na około 60 kierunkach. Najwięcej osób zgłosiło się na prawo – 1.375, finanse i rachunkowość – 1.118, bezpieczeństwo wewnętrzne – 817. Najtrudniej dostać się było na prawo i lingwistykę stosowaną – 6,5 kandydatów na jedno miejsce oraz bezpieczeństwo narodowe – 6 osób na jedno miejsce. Z zainteresowaniem spotkał się nowoutworzony kierunek prawno-biznesowy; zgłosiło się nań 437 kandydatów, czyli 4,8 na jedno miejsce.

Wolne miejsca pozostały jeszcze m.in. na kierunkach: europeistyka, fizyka techniczna, informacja w e-społeczeństwie, matematyka, filologia polska, bałkanistyka, etnologia, filozofia i kulturoznawstwo.

Na Uniwersytecie Przyrodniczym zarejestrowało się 5.850 osób, ponad 1,5 tys. mniej niż w roku ubiegłym. Uczelnia przygotowała ponad 2,3 tys. miejsc na 33 kierunkach.

Największym zainteresowaniem cieszyła się weterynaria z ponad 1,1 tys. kandydatów, 9,2 na jedno miejsce oraz geodezja i kartografia – 518 kandydatów, 8,6 na jedno miejsce. Popularne okazały się też kierunki: dietetyka – 7,9 osoby na jedno miejsce, behawiorystyka zwierząt – 5,1, biotechnologia – 4,3, gospodarka przestrzenna – 4,1. Na nowo utworzony kierunek inżynieria przemysłu spożywczego zgłosiło się 41 kandydatów, uczelnia przygotowała 30 miejsc. Wolne miejsca pozostały na kierunkach: technologia rolna i leśna, rolnictwo oraz ochrona roślin i kontrola fitosanitarna.

Także na Politechnikę Lubelską w tym roku zgłosiło się mniej kandydatów, około 3.600, podczas gdy w ubiegłym roku było ich 4.300. Uczelnia przygotowała 1.840 miejsc na 18 kierunkach. Najwięcej osób chciało studiować na kierunkach budownictwo i informatyka – po około 500, mechanika i budowa maszyn - około 400 oraz elektrotechnika – ponad 340. Największa konkurencja panowała na nowouruchomionym kierunku inżynieria odnawialnych źródeł energii – 4 kandydatów na jedno miejsce, a także na kierunkach: informatyka – 3,3 osoby na indeks, mechatronika i budownictwo – po 3,1 oraz inżynieria biomedyczna – 3. Wolne miejsca pozostały na kierunkach: matematyka oraz edukacja techniczno-informatyczna.

PAP - Nauka w Polsce

kop/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024