Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
01.04.2014 aktualizacja 01.04.2014

W ujściu Warty gęgawy wysiadują jaja

Ponad 600 par gęgaw wysiaduje jaja w Parku Narodowym „Ujście Warty” - najważniejszym w kraju terenie lęgowym tych gęsi. Pierwsze młode wyklują się na początku kwietnia - poinformował PAP ornitolog Michał Leszczyński z Parku.

Przez kilka minionych tygodni w ujściu Warty królowały gęsi północne – zbożowe i białoczelne. W tym sezonie było ich 60 tys. Po nastaniu wiosny i wyższych temperatur, ptaki te wyruszyły na północ, do swoich terenów lęgowych. Gęgawa została, gdyż jest jedynym gatunkiem gęsi gniazdującym w Polsce. Ptaki te rozpoczynają lęgi bardzo wcześnie, często już na początku marca.

"Z reguły samica składa od 6 do 9 jaj. Nasz Park jest największym skupiskiem tego gatunku w okresie lęgowym. W zależności od roku, na jego terenie może gniazdować nawet ponad 700 par” - powiedział PAP Leszczyński.

Po zakończeniu sezonu lęgowego zarówno młode, jak i dorosłe ptaki będą przechodzić okres pierzenia; stracą wtedy chwilowo zdolność do lotu.

Gęgawa (Anser anser) jest dość dużym ptakiem, osiągającym ok. 90 cm długości, ok. 170 cm rozpiętości skrzydeł i wagę do 5 kg. Jej upierzenie jest prawie całe szare. Nogi są bladoróżowe, a dziób różowy albo pomarańczowy, w zależności od podgatunku.

Istnieją dwa podgatunki gęgawy, różniące się m.in. kolorem dzioba i obszarem występowania. Ptaki podgatunku Anser anser anser, z pomarańczowym dziobem, zamieszkują zachodnią i północną Europę, a Anser anser rubirostris, z różowym dziobem, żyją w środkowej i wschodniej Europie, w tym w Polsce, oraz w Azji. Gęś ta jest przodkiem gęsi domowej - została udomowiona w starożytności. (PAP)

mmd/ pad/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024