Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
27.12.2013 aktualizacja 27.12.2013

Nowa propozycja lokalizacji Narodowego Muzeum Przyrodniczego

Rośnie nadzieja na reaktywowanie Narodowego Muzeum Przyrodniczego. Pojawiła się szansa na uzyskanie środków na tę inwestycję z UE. Muzeum miałoby być zlokalizowane w centrum Warszawy – poinformował PAP dyrektor Instytutu Paleobiologii PAN, prof. Jerzy Dzik.

Jak wyjaśnia prof. Dzik (inicjator odrodzenia placówki) Wydział II PAN Nauk Biologicznych i Rolniczych planował przeznaczyć środki ze sprzedaży majątku Baranowo na Mazurach na sfinansowanie prac przygotowawczych Narodowego Muzeum Przyrodniczego. Jednak podstawowe fundusze na otwarcie i prowadzenie instytucji mają pochodzić z dotacji przyznanych przez Unię Europejską - Ministerstwo Środowiska umieściło program budowy muzeum na liście propozycji do realizacji.

„Obecnie kluczowe jest wskazanie miejsca pod przyszłą inwestycję. Sukces wniosku o finansowanie w ramach funduszu unijnego jest od tej decyzji uzależniony” – wyjaśnia prof. Dzik.

Po latach niepowodzeń z kolejnymi propozycjami lokalizacji, pojawiła się sugestia umiejscowienia muzeum na niewykorzystanej działce przy Mariensztacie, dzierżawionej od miasta przez Uniwersytet Warszawski i PAN.

„Polska jest jedynym znaczącym krajem cywilizowanego świata, który nie ma muzeum historii naturalnej. Najwyższy czas nadrobić to zaniedbanie” – mówił prof. Dzik.

Narodowe Muzeum Przyrodnicze narodziło się dekretem Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego już we wrześniu 1919 roku z połączenia dawnego Gabinetu Zoologicznego UW i prywatnego Muzeum Branickich. Pełną działalność rozwinął jedynie dział zoologiczny przemianowany na Państwowe Muzeum Zoologiczne. W 1936 roku budynek Muzeum strawił pożar. Wkrótce potem zatwierdzono projekt nowego gmachu, którego budowa rozpocząć się miała w 1940 roku. Po wojnie na bazie Muzeum powstał instytut Polskiej Akademii Nauk, który eksponował część zbiorów do 1960 roku w Pałacu Kultury i Nauki. W 1986 ekspozycję przejął Instytut Paleobiologii PAN i przekształcił w istniejące do dziś, Muzeum Ewolucji. Postulat odtworzenia Narodowego Muzeum Przyrodniczego pojawił się już w 1979 roku, kiedy sugerowano jego lokalizację w Zamku Ujazdowskim.

Jak wyjaśnia prof. Dzik ogromne, liczące miliony eksponatów, zbiory działu zoologicznego przedwojennego Narodowego Muzeum Przyrodniczego znajdują się w magazynach w Łomnej pod Warszawą pod opieką Muzeum i Instytutu Zoologii PAN. Natomiast w Instytucie Paleobiologii PAN mieszczą się obecnie znaleziska paleontologiczne, obejmujące bezcenne eksponaty dinozaurów z Pustyni Gobi, ale również rezultaty wykopalisk na terytorium Polski - w tym wielkiego gada o naukowej nazwie Smok wawelski. Kolekcja roślin gromadzona od XVIII wieku przez warszawskich botaników („Zielnik”) istnieje w ramach Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Wspaniałymi zbiorami dysponują również krakowskie instytuty PAN powstałe na bazie dawnej Komisji Fizjograficznej PAU. Najciekawsze, starannie wybrane egzemplarze z tych kolekcji stanowiłyby trzon wystawy w Narodowym Muzeum Przyrodniczym.

Jednak na reaktywowaną placówkę nie ma składać się jedynie ekspozycja. Obowiązkiem muzeum byłoby przede wszystkim dokumentowanie historii i stanu polskiej przyrody, a zatem zabezpieczanie i naukowe opracowanie materiałów przyrodniczych. Zatrudnieni w nim naukowcy prowadziliby prace badawcze. Ważnym aspektem byłaby edukacja przyrodnicza i promowaniem zagadnień dotyczących ochrony przyrody. Istotnym działem w placówce byłby dział popularyzacji, dla którego wzorem byłaby działalność prowadzona w Centrum Nauki Kopernik czy Muzeum Powstania Warszawskiego.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ ula/ mow/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024