26.08.2019
PL EN
11.10.2013 aktualizacja 11.10.2013

Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie w Białymstoku

Władze Uniwersytetu w Białymstoku liczą na to, że otwarcie nowych obiektów w powstającym kampusie przyczyni się do większego zainteresowania studiowaniem na tej uczelni. Uniwersytet w czwartek zainaugurował rok akademicki 2013/2014.

Uniwersytet w Białymstoku (UwB) to największa uczelnia w regionie. Kształci się na niej ok. 16 tys. studentów na ośmiu wydziałach.

Czwartkowa inauguracja odbyła się w oddanej niedawno do użytku auli wydziału pedagogiczno-psychologicznego uczelni.

Rektor UwB prof. Leonard Etel wymieniając podczas inauguracji sukcesy uczelni, wspomniał m.in. o oddaniu do użytku dwóch nowych auli i kilku pracowni. Całość inwestycji kosztowała 20 mln zł, a została sfinansowana z funduszy otrzymanych z resortu nauki.

Według Etela kolejnym sukcesem jest powstający kampus, do którego zostaną przeniesione trzy wydziały: matematyczno-informatyczny, chemiczno-biologiczny oraz fizyki. Nauka w kampusie miała rozpocząć się razem z rozpoczęciem roku akademickiego, ale z powodu opóźnień na budowie, wydziały jeszcze się tam nie przeprowadziły. Rektor powiedział, że kampus będzie gotowy do końca 2013 roku, nauka zaś rozpocznie się od przyszłego semestru, a następny rok akademicki zainaugurowany zostanie właśnie tam.

Kampus jest największą inwestycją w dziejach uczelni - koszt budowy oraz wyposażenia obiektów w nowoczesny sprzęt (m.in. laboratoryjny i dydaktyczny) to blisko 250 mln zł. Fundusze pochodzą w dużej części ze środków unijnych.

Zdaniem rektora dwa nowe obiekty: aula i kampus, pozwolą uczelni "zawalczyć" o studentów. "Pozwolą przygotować się do zjawiska, które jest widoczne: do tego, że student wybierze taki uniwersytet, gdzie poza wysokim poziomem nauczania, będzie miał godziwe warunki studiowania" - powiedział.

Dodał, że te dwa obiekty wpisują się w ideę powstania w mieście miasteczka akademickiego, które miałoby łączyć wydział pedagogiczno-psychologiczny UwB, kampus uniwersytetu oraz położony w ich sąsiedztwie kampus Politechniki Białostockiej.

Ważną inicjatywą, która ma pomóc w rozwoju uczelni, będzie Sieć Uniwersytetów Pogranicza. Będzie to międzynarodowe konsorcjum dziewięciu uczelni z Polski, Litwy, Białorusi, Ukrainy oraz Rosji. Umowy z przedstawicielami tych uczelni - jak poinformował Etel - zostaną podpisane w piątek. Sieć ma pomóc m.in. w ubieganiu się o granty i fundusze unijne na badania naukowe.

Rektor UwB mówił dziennikarzom o swoich obawach związanych z rozpoczętym rokiem akademickim, ponieważ o miejsce na uczelni ubiegało się mniej studentów niż w latach poprzednich. Skutkiem tego o kilka kierunków nie zostało uruchomionych, m.in. filologia białoruska, bibliotekoznawstwo czy biologia z geografią. Dlatego w planach uczelni - jak powiedział Etel - jest zmiana oferty edukacyjnej tak, by w przyszłym roku pozyskać nowych studentów.

PAP - Nauka w Polsce

swi/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019