20.06.2019
PL EN
29.08.2013 aktualizacja 29.08.2013

Wilk wyje z troski

Gdy jeden z wilków opuszcza watahę, wycie pozostałych członków grupy nie jest oznaką stresu, lecz świadczy o jakości relacji pomiędzy zwierzętami - informuje pismo "Current Biology".

Naukowcy z Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu (Austria) obserwowali zachowania dziewięciu zwierząt z austriackiego Centrum Badań Wilków. Gdy jednego z członków grupy wyprowadzano na spacer, reszta grupy zawsze wyła.

By lepiej zrozumieć to zachowanie, badacze zaczęli mierzyć poziom hormonów stresu u wilków, a także analizować, jakie są między nimi relacje oraz które osobniki dominują. Gdy jeden z wilków wyprowadzany był przez opiekuna na spacer, naukowcy nagrywali zachowania każdego z pozostałych zwierząt.

Zaobserwowano, że wilki wyły częściej, jeżeli na spacer wychodził osobnik, z którym miały lepsze relacje oraz wówczas, gdy był to wilk o wyższej pozycji w hierarchii. Wycie nie było jednak związane z podwyższonym poziomem kortyzolu.

"Informacje te sugerują, że wycie nie jest po prostu odpowiedzią na stres wynikający z separacji, lecz że ma szerszy kontekst społeczny - służy utrzymaniu kontaktu i być może ma pomóc ponownie połączyć się z resztą watahy" - mówi współautorka badań Friederike Range.(PAP)

koc/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019