Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
03.06.2013 aktualizacja 03.06.2013

Trzmiele potrafią wykurzyć ptaki z gniazd

Trzmiele potrafią tak skutecznie przepłoszyć ptaki wydawanymi przez siebie odgłosami, że opuszczają one gniazda, które owady zajmują jako swoje - odkryli naukowcy z Korei Południowej.

Wyraźne sygnały ostrzegawcze - czy to wizualne, czy dźwiękowe - pomagają potencjalnym ofiarom odstraszyć drapieżniki. Dzięki temu drapieżniki wiedzą, jak rozpoznać niesmaczną bądź trującą ofiarę, której należałoby unikać.

Ptaki to dla trzmieli drapieżniki. W lasach w klimacie umiarkowanym ptaki i owady wykorzystują dziuple do budowania gniazd, a skoro trzmiele wolą te wyścielone roślinami, mogą korzystać na wykradaniu świeżo uwitych gniazd ptakom.

Piotr Jablonski i jego koledzy z Seoul National University badali interakcje między trzmielami a m.in. sikorami rdzawymi (Parus varius) zasiedlającymi skrzynki lęgowe. Wyniki opisali w magazynie "Behavioral Ecology & Sociobiology".

Naukowcy byli szczególnie zainteresowani, czy trzmiele próbowały osiedlić się w skrzynkach, do których ptaki przyniosły świeże rośliny i czy posługiwały się przy tym sygnałami ostrzegawczymi.

Trzmiele wykryto w 21 proc. świeżo uwitych gniazd. Owadów nie było w skrzynkach niezasiedlonych przez sikorki.

Badacze przeprowadzili również eksperymenty, w których wysiadującym jaja ptakom odtwarzali brzęczenie trzmieli. Sikorki bardzo często odlatywały z gniazda. Grupie kontrolnej odtwarzano ptasi śpiew, który dla wysiadujących ptaków był dużo mniej stresujący.

"Brzęczenie trzmieli najwyraźniej pomaga owadom pozbyć się ptaków z ich świeżo wybudowanych gniazd. Mamy dowód na to, że sygnał ostrzegawczy mający odwieść drapieżnika od ataku, może też pomagać ofierze zdobyć nad nim przewagę" - konkludują autorzy badania. (PAP)

mrt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024