19.06.2019
PL EN
24.05.2013 aktualizacja 24.05.2013

Szewach Weiss doktorem h.c. Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

To dość symboliczne, że w Katowicach, gdzie narodził się syjonizm, syjonista otrzymuje doktorat honoris causa - mówił w czwartek b. ambasador Izraela w Polsce prof. Szewach Weiss przed odebraniem godności przyznanej mu przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

Weiss nawiązał w ten sposób do ważnego dla ruchu syjonistycznego wydarzenia, które miało miejsce w 1884 r. w Katowicach. Chodzi o tzw. konferencję katowicką, dziś upamiętnianą np. w nazwach ulic izraelskich miast. Członkowie ruchu Miłośników Syjonu zdecydowali wówczas m.in. o powołaniu swoich struktur oraz o wsparciu dla już istniejących osad żydowskich w Palestynie i zakładania nowych. Po katowickim spotkaniu środowisko to rozkwitło.

„Tutaj się stworzył ruch przedsyjonistyczny, który był podstawą ruchu syjonistycznego. Jako syjonista, który wyjechał z Polski będąc dzieckiem do mojego kraju, miałem szczęście zostać tam posłem w parlamencie, być osiem lat wicemarszałkiem, być pięć lat marszałkiem Knesetu i wiceprezydentem państwa Izraela i być też siedem lat prezesem instytutu pamięci Yad Vashem – i zawsze naukowcem. To dość symboliczne, że w tych Katowicach, gdzie się urodził syjonizm, ten syjonista dostaje doktorat honoris causa” - powiedział w czwartek w Katowicach Weiss.

Pytany, czy nie dziwi go przyznanie tej godności przez uczelnię ekonomiczną, biznesową polityk przypomniał, że otrzymał już kilka doktoratów honoris causa – m.in. Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

„Wtedy rektor uniwersytetu prof. Paweł Górski powiedział, że mnie się to należy, bo leczę stosunki polsko-żydowskie. Jeśli tak – ponieważ mamy fantastyczne stosunki polsko-izraelskie właśnie w sprawach gospodarczych i część tych spraw gospodarczych między naszymi państwami ja załatwiłem będąc kilka lat ambasadorem w Polsce, to może w tym kontekście, jako człowiek, który zrobił coś dla ekonomii dwóch państw... Ale mnie się wydaje, że ta nagroda należy do innej sprawy” - ocenił Weiss.

„Poświęciłem moich ostatnich 10-15 lat misji, aby być nie tylko ambasadorem – takim nieoficjalnym posłem – narodu żydowskiego, nie tylko państwa Izraela, sprawie pozytywnej odpowiedzi na pytanie historyczne czy jest to możliwe, aby Żydzi i Polacy od nowa...” - mówił polityk. „Chcę siebie przekonać i was, i młodzież, moich studentów (…), że to jest nie tylko możliwe – że to jest duchowo i historycznie potrzebne” - podkreślił.

Najwyższa akademicka godność została przyznana izraelskiemu politykowi na mocy uchwały Senatu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach z 25 kwietnia br. Promotorem dorobku naukowego Weissa została prof. Urszula Zagóra-Jonszta z Zakładu Historii Myśli Ekonomicznej katowickiej uczelni, a recenzentami profesorowie: Barbara Kożuch z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Jan Kantyka z Uniwersytetu Śląskiego.

Kantyka przypomniał m.in., że jedną z życiowych kart Weissa jest kariera sportowa, którą w młodych latach przerwał mu wypadek samochodowy. „Prof. Weiss (...) to wieloboista, który wyróżnił się w kilku dziedzinach – począwszy od dziennikarstwa, a skończywszy na działalności dyplomatycznej, politycznej, a także twórczej” - zaznaczył. Mówił też o zasługach profesora dla zwalczania kłamstwa oświęcimskiego, a także obrony prawdy – także poprzez wskazywanie niechlubnych jej akcentów.

Szewach Weiss jest izraelskim politykiem, profesorem nauk politycznych. Urodził się w 1935 r, w polskim Borysławiu (obecnie Ukraina). Po II wojnie światowej wyjechał z rodziną do Izraela. Od 1981 r. był posłem w Knesecie, w latach 2000-2003 - ambasadorem Izraela w Polsce. Był przewodniczącym Rady Instytutu Pamięci Yad Vashem. Jest autorem wielu książek obejmujących tematy polityczne, socjologiczne, sprawy dotyczące II wojny światowej oraz tematykę dla dzieci i młodzieży. Od 2003 r. wykłada na Uniwersytecie Warszawskim.

PAP - Nauka w Polsce

mtb/ abe/ jbr/ krf/

Copyright © Fundacja PAP 2019