23.08.2019
PL EN
26.04.2013 aktualizacja 26.04.2013

Ogólnopolskie Zawody Robotów ROBO~motion

Około 90 robotów z całej Polski i ze Słowacji weźmie udział w Ogólnopolskich Zawodach Robotów ROBO~motion, które odbędą się w sobotę na Politechnice Rzeszowskiej.

Organizatorem imprezy jest koło naukowe robotyków i automatyków ROBO przy Politechnice Rzeszowskiej. Rzecznik uczelni Aleksander Taradajko poinformował, że będzie to pierwsze tego typu wydarzenie na Podkarpaciu. Wezmą w nim udział najlepsi zawodnicy w kraju.

Głównym celem zawodów jest popularyzacja nauki i zaawansowanych technologii z robotyki, automatyki, elektroniki i informatyki, wśród studentów, młodzieży szkolnej oraz osób profesjonalnie związanych z tymi dziedzinami.

Jak poinformował PAP koordynator zawodów Grzegorz Piecuch, prezes koła ROBO, do udziału w zawodach zgłosiło się 73 zawodników z całego kraju, m.in. ze Szczecina, Gdańska, Warszawy, Krakowa, Torunia, Łodzi, Wrocławia i Rzeszowa oraz ze Słowacji. Do zawodów zakwalifikowano około 90 robotów, które rywalizować będą w 11 konkurencjach, co – zdaniem rzecznika uczelni – czyni te zawody największymi w kraju.

Wśród konkurencji, w jakich wystartują roboty, znalazły się: Line Follower Professional (roboty turbinowe), Line Follower Amator (roboty bez turbin), Sumo, Minisumo, Nanosumo, Freestyle.

Impreza będzie miała charakter otwarty. Oprócz obserwacji walk robotów, wszyscy uczestnicy będą mogli wziąć udział w konkursie, w którym do wygrania będą bilety na udział w warsztatach z budowy robotów Lego Mindstorms. Zawodom towarzyszyć będą warsztaty z programowania robotów przemysłowych, z automatyki przemysłowej, z systemów kontrolno-pomiarowych, a dla dzieci - warsztaty z budowy robotów z klocków LEGO.

PAP - Nauka w Polsce

api/ hes/ tot/

Copyright © Fundacja PAP 2019