19.06.2019
PL EN
16.04.2013 aktualizacja 16.04.2013

W Łodzi rozpoczął się Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki

Jak zarobić na giełdzie? Co to jest antyk? Jak żyć 100 lat, a może dłużej? Co łączy diamenty i meteoryty? - to niektóre tematy wykładów i warsztatów jakie zaplanowano w ramach rozpoczętego w poniedziałek w Łodzi 13. Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki.

Tegoroczna impreza obywa się pod hasłem "Z wiedzą w drogę życia". W jej programie znalazło się prawie 400 imprez ujętych w kilka bloków tematycznych, m.in.: "poznaj siebie i otoczenie", "kultura i sztuka w życiu człowieka", "matematyka i informatyka", "język polski i języki obce", "wyzwania współczesnej medycyny", "technika i technologia XXI wieku", "przyroda i jej ochrona", "świat fizyki i chemii" oraz "ekonomia kryzysu".

Dyrektor biura festiwalowego dr Edward Karasiński przypomina, że najważniejszym celem imprezy jest promocja wiedzy, popularyzacja nauki, promocja łódzkich ośrodków naukowych i akademickich oraz zwrócenie uwagi na rolę nauki w rozwoju gospodarczym Łodzi i regionu.

Na inaugurację imprezy - już po raz kolejny - wręczono statuetki "Łódzkie Eureka", przyznawane za wybitne osiągnięcia w minionym roku naukowcom, których osiągnięcia zostały dostrzeżone w kraju lub zagranicą.

Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą na uczelniach, w instytutach naukowych i badawczych, placówkach kulturalnych i muzeach.

W ramach bloku "poznaj siebie i otoczenie" można m.in. dowiedzieć się z ilu procentu mózgu korzysta człowiek, nauczyć się jak zapamiętać "niezapamiętalne". Blok "kultura i sztuka w życiu człowieka" zaprasza m.in. do gry dydaktycznej - co to jest antyk, na wykład o literaturze i kulturze fantastycznej, a także na obejrzenie przestrzennych konstrukcji z papieru.

Wiele ciekawych imprez odbędzie się w ramach bloku technika i technologia XXI wieku. Będzie można np. zwiedzić łódzkie elektrociepłownie i zajezdnie tramwajowe. Organizatorzy festiwalu spróbują też odpowiedzieć m.in. na pytanie - jak odnaleźć Konstantynopol w dzisiejszym Stambule? W ramach imprezy zaplanowali również wystawy fotograficzne, występy artystyczne, dyskusje.

Po raz kolejny na rynku Manufaktury odbędzie się piknik naukowy, na którym prezentowane będą doświadczenia i eksperymenty - głównie z fizyki i chemii.

Imprezy festiwalowe organizowane są m.in. przez Łódzkie Towarzystwo Naukowe, Uniwersytet Łódzki, Politechnikę Łódzką, Uniwersytet Medyczny, Akademię Sztuk Pięknych, PaństwowąWyższą Szkołę Filmową,Telewizyjną i Teatralną, Akademię Muzyczną, Wyższe Seminarium Duchowne, Akademię Humanistyczno-Ekonomiczną, Naczelną Organizację Techniczną, Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN.

13. Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki potrwa w Łodzi do 22 kwietnia.

PAP - Nauka w Polsce

jaw/ abe/

Copyright © Fundacja PAP 2019