18.07.2019
PL EN
19.02.2013 aktualizacja 19.02.2013

Uniwersytet Mikołaja Kopernika świętuje rocznicę urodzin swojego patrona

19 lutego to 540. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, a także dzień Święta Uczelni noszącej imię astronoma – Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Toruńskie uroczystości rozpoczną się o godz. 10.15 złożeniem przez Senat UMK kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim w Toruniu. Następnie o godz. 11.00 rozpoczną się uroczystości w Auli UMK, w trakcie których wręczone zostaną dyplomy nowym doktorom habilitowanym i doktorom oraz odznaczenia i medale pracownikom uniwersytetu.

W swoim przemówieniu rektor UMK, prof. Andrzej Tretyn, ma ogłosić dewizę uniwersytetu. Będzie to nawiązanie do tradycji Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Jego dewiza była fragmentem inskrypcji umieszczonej na dziedzińcu Poczobutta przy Obserwatorium Astronomicznym i brzmiała: Hinc itur ad astra (Stąd idzie się do gwiazd). Gdy po wojnie w Toruniu powstawał uniwersytet, istotną część kadry stanowili właśnie profesorowie z Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie.

Uniwersytet jest też współorganizatorem innych wydarzeń związanych z rocznicą urodzin Kopernika. W poniedziałek 18 lutego w Dworze Artusa odbyła się sesja naukowa, w ramach której prof. Michał Kokowski z Instytutu Historii Nauki PAN wygłosił wykład "Głos Mikołaja Kopernika w aktualnej debacie nad kształtem uniwersytetu i stanem nauki", a prof. Gaetano Thiene z Uniwersytetu w Padwie przypomniał czas, w którym Kopernik był studentem tej uczelni. Podczas tej sesji odczytany został list od papieża Benedykta XVI. Honorowy patronat nad sesją objął prezydent RP Bronisław Komorowski.

Po zakończeniu sesji został zaprezentowany barwny korowód postaci historycznych, który przeszedł z Dworu Artusa do Domu Kopernika, Katedry św. Janów i pod pomnik astronoma. W katedrze wykonano  utwór „Cosmopolis” Krzesimira Dębskiego, pod dyrekcją kompozytora. 

Uroczystości zakończyły się nieszporami w kościele akademickim pw św. Ducha pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego abp Celestino Migliore. Wystąpił Chór Akademicki UMK i Toruńska Orkiestra Symfoniczna.

PAP - Nauka w Polsce

cza/ mrt/

Copyright © Fundacja PAP 2019