Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
30.01.2013 aktualizacja 30.01.2013

Współpraca dwóch lubelskich uczelni w zakresie inżynierii środowiska

Wspólne prowadzenie badań, wymianę naukową i współpracę w kształceniu studentów i doktorantów w dziedzinie inżynierii środowiska zakłada podpisane we wtorek w Lublinie porozumienie między Politechniką Lubelską a Uniwersytetem Przyrodniczym.

Współpracować będą dwa wydziały - wydział inżynierii środowiska Politechniki Lubelskiej (PL) i wydział argobioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego (UP).

Dzięki tej współpracy w perspektywie najbliższych kilku lat ma powstać krajowy naukowy ośrodek wiodący w zakresie inżynierii środowiska.

"Mógłby on powstać siłą tych dwóch wydziałów, które będą się uzupełniać, a dziedziny, którymi się zajmują, zazębiają się. Byłby to ewenement, bo tworzyłyby go osiągnięcia międzyuczelnianych zespołów badawczych" - powiedział rektor UP prof. Marian Wesołowski.

"Naszym celem jest współdziałanie a nie konkurencja. Wybraliśmy ten kierunek, bo uważamy, że dużo więcej zyskamy razem niż osobno" – dodała prorektor ds. nauki Politechniki Lubelskiej prof. Marzenna Dudzińska.

Porozumienie przewiduje szeroką współpracę naukowców obu uczelni w dziedzinie inżynierii środowiska. Dotyczy ona kształcenia studentów na pierwszym, drugim i trzecim stopniu studiów oraz współpracy w zakresie prowadzenia badań naukowych i organizacji konferencji.

Oba wydziały zadeklarowały wzajemne udostępnianie sobie infrastruktury badawczej i laboratoriów swoich specjalizacji. Będą podejmować współpracę i wymianę w obszarach, w których mają znaczące osiągnięcia i specjalistów.

Wydział inżynierii środowiska PL specjalizuje się m.in. w zakresie technik uzdatniania wody, oczyszczania ścieków, ale też inżynierii odnawialnych źródeł energii, instalacji wodnych i kanalizacji.

Wydział agrobioinżynierii UP ma znaczący dorobek w zakresie rekultywacji i zagospodarowania gleb zdegradowanych, gospodarki odpadami, renaturalizacji środowiska zdegradowanego, gospodarki wodno-ściekowo-osadowej, wykorzystania różnych procesów naturalnych do oczyszczania ścieków.

Pracownicy obu wydziałów będą prowadzić zajęcia dla studentów na obu uczelniach, uczestniczyć w prowadzeniu przewodów doktorskich.

W planach jest także utworzenie konsorcjum badawczego, które podejmować ma różne projekty służące m.in. rozwojowi przemysłu i gospodarki w regionie lubelskim.

Porozumienie o współpracy wydziałów Politechniki Lubelskiej i Uniwersytetu Przyrodniczego to już kolejna forma współdziałania między lubelskimi uczelniami.

Od 2010 r. wydział mechaniczny Politechniki Lubelskiej i wydział lekarski Uniwersytetu Medycznego uruchomiły międzyuczelniany kierunek studiów – inżynieria biomedyczna. Studiuje na nim obecnie w sumie 164 osoby na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych.

W ramach studiów prowadzone są zajęcia z przedmiotów typowo technicznych - takich jak wytrzymałość materiałów, mechanika, inżynieria materiałowa, elektrotechnika, elektronika, automatyka, robotyka - jak i typowo medycznych m.in. z fizjologii, anatomii, biofizyki, biochemii. Są także zajęcia z przedmiotów o charakterze interdyscyplinarnym, np. elektroniczna aparatura medyczna, biomechanika inżynierska, biomateriały, programowanie, techniki obrazowania medycznego, technika ultradźwięków.

PAP - Nauka w Polsce

ren/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024