Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
17.01.2013 aktualizacja 17.01.2013

Rusza druga edycja FameLab - konkursu dla naukowców-popularyzatorów

Naukowcy, którzy potrafią ciekawie mówić o badaniach i nie boją się wystąpień publicznych mogą wziąć udział w konkursie FameLab. Jego drugą polską edycję ogłosiło Centrum Nauki Kopernik. Zgłoszenia można przesyłać do końca stycznia.

Znany na całym świecie FameLab to konkurs przypominający telewizyjne talent show. Przeprowadzany jest w 27 krajach świata - w Europie, Afryce, Azji i obu Amerykach. Jego polską edycję po raz drugi organizują British Council i Centrum Nauki Kopernik (CNK).

"Udział w konkursie mogą wziąć naukowcy z nauk ścisłych, przyrodniczych, medycznych, rolniczych lub technicznych. Niestety nie mogą brać w nim udziału humaniści" – powiedział w środę podczas konferencji prasowej w Warszawie rzecznik CNK Sławomir Zagórski.

Zadaniem uczestników jest w jak najatrakcyjniejszej i najbardziej zrozumiałej formie opowiedzieć jury i publiczności o swojej pracy naukowej. Czas wystąpienia to trzy minuty, a regulamin zabrania używania pomocy multimedialnych. Można za to posłużyć się dowolnymi innymi rekwizytami, o ile jest się w stanie samemu wnieść je na scenę i obsłużyć.

"Trzy minuty są najważniejsze, by utrzymać uwagę ludzi. To za mało, by się czegoś nauczyć, ale wystarczająco dużo, by zainspirować, zachwycić i pokazać, że nauka daje nam narzędzia i siłę by zmieniać świat" – powiedziała zastępczyni dyrektora CNK Irena Cieślińska.

Zdaniem dyrektora British Council Polska Andyego Williamsa konkurs sprawia, że naukowcy mogą wyjść poza swoje laboratoria, by pokazać naukę w niestandardowy sposób.

"W Polsce musi się zmienić percepcja nauki i naukowca. Ostatnio podczas zajęć, które prowadziłam w +Koperniku+ podeszli do mnie młodzi ludzie i powiedzieli mi, że dopiero teraz dostrzegli, że nauka łączy się w jakiś sposób z życiem codziennym. To pokazuje, że musimy pokazać ludziom, co robimy w swoich laboratoriach" – potwierdziła zwyciężczyni ubiegłorocznej edycji polskiego FameLab Monika Koperska.

Zdaniem Cieślińskiej nauka to nie jest przyrost wiedzy, ale zmiana stanu umysłu. "Kiedy myślę o porzucaniu intelektualnych schematów, to przypomina mi się zeszłoroczny FameLab. Monika Koperska podczas swojego finałowego wystąpienia powiedziała, że jeśli chcielibyśmy zachować Facebooka i resztę internetu, to należałoby go jak najszybciej przepisać na papier. Po czymś takim trudno jest wrócić do rutyny i bez podejrzliwości patrzeć na swój własny komputer" - wspominała.

Zdobywca pierwszego miejsca polskiej edycji FameLab weźmie udział w międzynarodowym finale konkursu, odbywającym się w Cheltehnam w Wielkiej Brytanii, będącym częścią Cheltenham Science Festival. Dostanie też nagrodę pieniężną - 30 tys. zł na badania i 5 tys. na dowolne wydatki.

Zgłoszenia do konkursu można przesyłać do 31 stycznia 2013 r., przez stronę: www.famelab.org.pl. Półfinały odbędą się 23 lutego, a finał krajowy 27 kwietnia w Centrum Nauki Kopernik. Finał międzynarodowy w brytyjskim Cheltehnam odbędzie się między 4 a 9 czerwca 2013 r.

Dodatkowo każdy z dziesięciu finalistów weźmie udział w specjalnym szkoleniu z autoprezentacji oraz publicznych wystąpień, tzw. MasterClass. Zajęcia poprowadzą doświadczeniu brytyjscy i polscy trenerzy. Dzięki temu finaliści i finalistki dowiedzą się, jak mówić o swoich badaniach i nie będą mieli problemu z późniejszymi wystąpieniami na konferencjach, w mediach czy podczas starania się o granty.

W dotychczasowych edycjach konkursu - organizowanego w W. Brytanii od 2005 r. - na całym świecie wzięło udział już prawie 4 tysiące naukowców. Do udziału w pierwszej polskiej edycji zgłosiło się ponad 80 osób z całej Polski. Monika Koperska podczas światowego finału w Wielkiej Brytanii zajęła drugie miejsce oraz zdobyła nagrodę publiczności.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024