24.07.2019
PL EN
14.01.2013 aktualizacja 14.01.2013

Biedniejsi więcej solą

Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii i opublikowane w "BMJ Open Journal" wskazuje na to, że ludzie o niskim statusie socjoekonomicznym używają więcej soli niż lepiej sytuowane osoby.

Naukowcy z Warwick Medical School i University of Warwick sprawdzali nawyki żywieniowe związane z używaniem soli kuchennej i ich zależność od wykonywanej profesji i poziomu edukacji wśród mieszkańców Wielkiej Brytanii.

Zauważyli, że ilość wykorzystywanej na co dzień soli zależy głównie od statusu socjoekonomicznego użytkowników - najwięcej soli spożywają pracownicy fizyczni i osoby o niskim wykształceniu. Region zamieszkania nie odgrywa większej roli w przewidywaniu konsumpcji tej przyprawy, choć wyniki badania sugerują, że mieszkańcy Szkocji solą nieco więcej niż obywatele Anglii i Walii.

"Rezultaty badania są ważne, gdyż po części wyjaśniają, dlaczego ludzie o niskim statusie socjoekonomicznym częściej mają wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie) i nieproporcjonalnie częściej cierpią z powodu wylewów, ataków serca i niewydolności nerek" - mówi prof. Francesco Cappuccio, jeden z autorów badania.

Teresa Morris z The Bupa Foundation, grupy sponsorującej przeprowadzenie badania, podkreśla, że codzienne spożycie soli u większości dorosłych osób przekracza 10 gramów, podczas gdy Światowa Organizacja Zdrowia zaleca konsumpcję nie więcej niż 5 gramów soli dziennie. (PAP)

ooo/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019