Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
10.01.2013 aktualizacja 10.01.2013

Wyślij zdjęcie w kosmos na pokładzie polskiego satelity Heweliusz

Sfotografuj lub sfilmuj siebie, swojego psa, ulubione miejsce, kartkę z tekstem, czy cokolwiek innego i wyślij je w kosmos na pokładzie polskiego satelity Heweliusz.

Taką akcję promującą start polskich satelitów naukowych Lem i Heweliusz przygotowały Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Spółdzielnia Socjalna „Fajna Sztuka”.

Akcja promująca polskie satelity naukowe jest częścią projektu BRITE-PL, w ramach którego Polska wyśle na orbitę okołoziemską dwa satelity naukowe. Będą to pierwsze polskie satelity naukowe. W ubiegłym roku na orbicie znalazł się już polski satelita PW-Sat, ale nie miał on zadań naukowych, a był testem technologicznym.

Polskie satelity powstają w Centrum Badań Kosmicznych PAN. Satelity Heweliusz i Lem będą działać we współpracy z satelitami kanadyjskimi i austriackimi, tworząc razem konstelację satelitów do prowadzenia obserwacji pulsacji najjaśniejszych gwiazd w Galaktyce. Będzie obserwowanych kilkaset gwiazd Drogi Mlecznej, a analiza uzyskanych danych pozwoli lepiej poznać wewnętrzną budowę tych obiektów.

W ramach akcji „Zdjęcie w kosmos” można nadsyłać zdjęcia i materiały filmowe na adres zdjeciewkosmos@gmail.com w terminie do 25 stycznia br. Materiały, które będą spełniały warunki regulaminu, zostaną umieszczone na karcie pamięci, która znajdzie się na pokładzie satelity Heweliusz i poleci w kosmos.

Zdjęcia nie mogą przekraczać 300 kB, a materiały filmowe 1 MB. Preferowane są pliki w formatach JPG oraz mp4. Każdy chętny może nadesłać do 5 zdjęć oraz 1 film. Uczestnicy akcji otrzymają e-mailowo certyfikaty potwierdzające wysłanie zdjęcia w przestrzeń kosmiczną.

Szczegóły na temat możliwości wysłania swojego zdjęcia można znaleźć na stronie internetowej http://zdjeciewkosmos.fajnasztuka.org/  natomiast zdjęcia, które zostały zaakceptowane i polecą w przestrzeń kosmiczną, można oglądać pod adresem http://tinyurl.com/axkjzyf

PAP - Nauka w Polsce

cza/ tot/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024