Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
10.01.2013 aktualizacja 10.01.2013

Brytyjscy naukowcy przywrócili myszom wzrok

Dzięki wszczepieniu komórek światłoczułych brytyjskim naukowcom udało się przywrócić wzrok myszom. Wyniki badań opisuje tygodnik "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Badacze z Uniwersytetu Oksfordzkiego twierdzą, że zastosowana przez nich metoda jest bardzo zbliżona do tej, która mogłaby zostać zastosowana u pacjentów z chorobami degeneracyjnymi oka, zwłaszcza u osób cierpiących na retinopatię barwnikową, polegającą na stopniowym zaniku komórek światłoczułych w siatkówce, co powoduje utratę wzroku.

Podobne rezultaty osiągnięto już wcześniej u myszy ze ślepotą zmierzchową, tj. wadą wzroku związaną z pogorszeniem widzenia w warunkach słabego oświetlenia (jest jednym ze wczesnych objawów retinopatii barwnikowej).

Badania prowadzone były na myszach z całkowitym brakiem komórek fotoreceptorowych w siatkówce. Wszczepiono im komórki prekursorowe, dzięki którym po dwóch tygodniach u gryzoni nastąpiła odbudowa siatkówki. Następnie naukowcy przeprowadzili serię testów, by sprawdzić, czy myszy reagują na światło (oceniano m.in. ich zachowanie w różnych warunkach oświetleniowych, reakcję źrenic, a także przetwarzanie informacji wzrokowych w mózgu).

Choć myszy częściowo odzyskały wzrok, naukowcy podkreślają, że dopiero przyszłe badania dostarczą dokładniejszych danych na temat tego, jak bardzo poprawiła się ich jakość widzenia.(PAP)

koc/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024