Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
08.01.2013 aktualizacja 08.01.2013

W Kielcach powstaje preparatorium paleonotogiczne

Świętokrzyskie Preparatorium Skamieniałości powstanie do września 2014 roku w Kielcach. Jego budowa będzie kosztowała 3 mln 600 tys. zł i będzie współfinansowana ze środków unijnych.

Jak powiedział PAP dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Państwowego Instytutu Geologicznego w Kielcach prof. Wiesław Trela w paleontologicznym laboratorium będzie można badać oraz preparować wszelkiego rodzaju skamieniałości „także, te nie widzialne okiem ludzkim”.

Jak tłumaczył PAP Trela, laboratorium nie bez przyczyny powstanie właśnie w Kielcach. „Województwo Świętokrzyskie należy do jednych z najciekawszych pod względem geologicznym i paleontologicznym regionów w Polsce” – powiedział.

Jak przypomniał to właśnie tutaj, w Zachełmiu niedaleko Kielc znaleziono w ubiegłej dekadzie tropy tetrapoda – najstarszego znanego czworonoga sprzed ponad 390 mln lat, opisane w 2010 roku na łamach tygodnika „Nature”. „To było wstępem do tego by starać się o środki unijne i utworzyć taki obiekt” – powiedział prof. Trela.

Oprócz części naukowej, w ramach inwestycji powstanie część ekspozycyjna, gdzie będzie można obejrzeć badane skamieniałości.

Świętokrzyskie Preparatorium Skamieniałości będzie pierwszym tego typu obiektem w Polsce. Podobne obiekty, w dużo mniejszej skali działają przy kilku uniwersyteckich wydziałach geologicznych Inwestycja będzie kosztowała 3 mln 600 tys. zł z czego ponad 2 mln 200 tys. będzie pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013.

Góry Świętokrzyskie obok Sudetów są najstarszymi górami na terenie Polski. Powstały już w czasie orogenezy kaledońskiej i hercyńskiej. Oprócz odkrytych w Zachełmiu tropów tetrapodów, na terenie regionu znaleziono m.in. ślady dinozaurów w rezerwacie Gagaty Sołtykowskie koło Stąporkowa (powiat konecki) oraz w Bałtowie (powiat ostrowiecki).

PAP - Nauka w Polsce

mjk/ tot/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024