20.07.2019
PL EN
16.12.2012 aktualizacja 16.12.2012

Cukier może osładzać dzieciom szczepienia

Dzięki niewielkiej dawce cukru dzieci spokojniej znoszą bolesne zabiegi w rodzaju szczepienia czy pobrania krwi - informuje serwis "BBC News/Health".

Zespół ekspertów związanych z międzynarodową organizacją Cochrane Collaboration dokonał przeglądu 14 badań, obejmujących ponad 1500 niemowląt poddawanych rutynowym szczepieniom lub pobraniom próbek krwi z pięty.

Dzieci, które przed ukłuciem dostały do ssania roztwór cukru płakały znacznie mniej od tych, którym podawano wodę. Nie jest jednak jasne, czy cukier łagodzi ból, czy tylko uspokaja - dlatego eksperci uważają, że potrzebne są dalsze badania.

Kika lat temu na łamach „The Lancet" ukazała się praca oparta na badaniach niewielkiej grupy 44 dzieci, którym podawano cukier lub wodę przed pobraniem krwi z pięty. Nic nie wskazywało, by słodycz łagodziła ból - grymasy twarzy dzieci wyglądały w obu grupach tak samo, podobna była także aktywność elektryczna obszarów mózgu odpowiadających za odczuwanie bólu.

Jak zauważył dr David Elliman z Royal College of Paediatrics and Child Health, obecnie nie stosuje się rutynowo podawania cukru - lekarze proszą raczej, by matka trzymała małe dziecko w ramionach i uspokajała je bądź karmiła piersią. W przypadku starszych dzieci stosuje się odwracanie uwagi. Wbrew pozorom zastrzyk wykonywany dłuższą igła jest mniej bolesny, ponieważ pomaga ona wprowadzić szczepionkę do mięśni.

Przed drugim rokiem życia przeciętne dziecko dostaje około 10 różnych zastrzyków związanych ze szczepieniami. (PAP)

pmw/ ula/

Copyright © Fundacja PAP 2019