26.08.2019
PL EN
12.12.2012 aktualizacja 12.12.2012

Głębszy odcień czerwieni

Zmieniając strukturę białka obecnego w ludzkich oczach można sprawić, że będą one reagowały na czerwone światło, którego normalnie nie widzimy – informuje magazyn "Science".

Widzenie kolorów zawdzięczamy wyspecjalizowanym substancjom, zwanym chromoforami. Znajdują się one wewnątrz białek i absorbują światło o różnej długości fali. Jak się uważa, barwa pochłanianego światła zależy od struktury białka.

Zespół Babaka Borhana z Michigan State University w East Lansing (USA) dokonał serii mutacji, które wpłynęły na strukturę ludzkiego białka kryjącego chromofor. Zmieniły się właściwości elektrostatyczne białka, przez co uległa zmianie barwa absorbowanego światła.

Powstało 11 różnych sztucznych struktur białek. Badania spektrometryczne pozwoliły wykazać, jakie długości fal pochłaniają. Jedna z próbek absorbowała światło o fali 644 nanometrów – czerwień tak głęboką, że niewiele jej brakuje do podczerwieni (która zaczyna się od 750 nanometrów). Naturalne chromofory absorbują światło o długości fali najwyżej 560 nanometrów.

Gdyby tak zmodyfikowane białko dało się umieścić w naszych oczach, czerwień widzielibyśmy w zupełnie nowy sposób – ale nie tylko ją. Na przykład pewne obiekty, które teraz wydają się białe, byłyby zielone. Być może kiedyś za pomocą mutacji rozszerzymy naszą zdolność widzenia, nie wiadomo jednak, jak wpłynęłyby one na działanie mózgu

Na razie Borhan ma nadzieję na zastosowanie zmodyfikowanych białek w obrazowaniu. Obecnie, aby śledzić specyficzne komórki w organizmie, naukowcy dołączają do nich białka świecące na zielono pod wpływem ultrafioletu. Dzięki modyfikacjom można by wykorzystać absorpcję światła o dłuższej fali, co pozwoliłoby lepiej obrazować głębiej położone tkanki, bo im dłuższa fala, tym dalej światło przenika. (PAP)

pmw/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019