Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
29.11.2012 aktualizacja 29.11.2012

Właściwa dieta kluczem do przetrwania wielorybów i delfinów

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Morskie drapieżniki, m.in. wieloryby i delfiny, aby przeżyć, muszą mieć odpowiednią, wysokoenergetyczną dietę. W związku z tym, nie każda ofiara się dla nich nadaje - sugerują badacze z kanadyjskiego University of British Columbia i francuskiego University of La Rochelle.

Opis badania opublikowano w magazynie "PLOS ONE". Jest to pierwsze tego typu badanie, w którym wykazano, że przetrwanie wielorybów i delfinów zależy od jakości ich diety, co może odgrywać ważną rolę w próbach ich ochrony - podał serwis ScienceDaily.

"Powszechny pogląd głosi, że morskie ssaki mogą jeść wszystko - powiedział współautor badania, ekspert od morskich ssaków Andrew Trites z UBC. - Tymczasem odkryliśmy, że niektóre gatunki wielorybów i delfinów wymagają dla przeżycia wysokokalorycznej diety, podczas gdy inne mogą poprzestać na pożywieniu niższej jakości i nie ma tutaj znaczenia ich wielkość".

Badacze porównali dietę 11 gatunków wielorybów, delfinów i morświnów z północno-wschodniej części Oceanu Atlantyckiego i odkryli różnice w jakości pożywienia, które zwierzęta konsumowały, nie mogące wynikać z wielkości ciał drapieżników. Kluczem do zrozumienia różnic w diecie było przyjrzenie się pracy mięśni.

"Wysokoenergetyczna ofiara jest zwykle bardziej ruchliwa i wymaga od drapieżnika wydatkowania większej ilości energii, żeby ją złapać - powiedział Trites. - To współewolucja".

Autor badania Jerome Spitz z University of La Rochelle twierdzi, że wyniki badania pozwolą lepiej zrozumieć wpływ zmian w zasobach pożywienia na morskie ssaki.

"Gatunki o wysokich potrzebach energetycznych są bardziej wrażliwe na uszczuplenie liczby ich podstawowych ofiar - powiedział Spitz. - Nie jest więc pytaniem, ile pożywienia potrzebują wieloryby i delfiny, ale czy będą w stanie znaleźć właściwe pożywienie, żeby przeżyć". (PAP)

mrt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024