Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
25.11.2012 aktualizacja 25.11.2012

W Olsztynie nagrodzono wynalazki medyczne za innowacyjność

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Aparat do rejestracji wydechów z ust i nosa oraz oprogramowanie pozwalające na tworzenie trójwymiarowych modeli z płaskich zdjęć to wynalazki powstałe na wydziale medycyny Uniwersytetu w Olsztynie, nagrodzone na 61. Światowych Targach Innowacyjności w Brukseli.

Jak poinformował w czwartek PAP dziekan wydziału medycyny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, prof. Wojciech Maksymowicz, wynalazki zostały wyróżnione za transfer technologii i wdrażanie postępu technicznego.

"Znajdą zastosowanie zarówno przy diagnostyce pacjentów, jak i podczas zajęć dydaktycznych dla studentów medycyny" - wyjaśnił Maksymowicz.

Złoty medal za aparat służący do rejestracji wydechów z ust i z nosa otrzymał zespół naukowców: Andrzej Kukwa, Andrzej Dymek i Wojciech Kukwa z Wydziału Nauk Medycznych oraz Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie. Rejestrator pozwala na zbadanie drożności nosa i jamy ustnej. Aparatura bada i rejestruje także zmiany stężenia tlenu i dwutlenku węgla w wydechu pacjenta, a to z kolei pozwala na analizę zużycia tlenu i wydalania dwutlenku węgla w warunkach spoczynkowych. Według naukowców dzięki tej analizie można oznaczyć wydatek energetyczny i składniki przemiany metabolicznej.

Srebrnym medalem został nagrodzony zespół naukowców z Katedry Anatomii Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Jerzy Gielecki, Michał Chlebiej oraz Andrzej Rutkowski. Wyróżniony wynalazek to oprogramowanie, umożliwiające przekształcanie płaskich zdjęć do trójwymiarowych modeli i oglądanie struktur morfologicznych człowieka w programach graficznych 3D. System pozwala na przedstawienie trójwymiarowych modeli zarówno na ekranach powyżej 42 cali, jak i na stronach internetowych, na tabletach i smartfonach obsługiwanych w systemie android.

PAP - Nauka w Polsce

ali/ hes/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024