Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
28.11.2012 aktualizacja 28.11.2012

Światło daje motywację szczurom

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Oświetlając szczurzy mózg, można gryzonia zmotywować do większego wysiłku, nawet gdy wydaje się, że nie ma to sensu - informuje "Nature".

Próbując zlokalizować i pobudzić komórki mózgu odpowiedzialne za motywację, zespół Melissy Warden ze Stanford University w Kalifornii (USA) wprowadził elektrody do dwóch obszarów mózgu, uważanych za kontrolujące odczucia. Następnie umieszczono zwierzęta w zbiorniku z wodą, z którego nie było wyjścia.

Zanurzone w wodzie szczury pływały w kółko, poszukując drogi ucieczki. Po pewnym czasie poddawały się i unosiły bezwładnie. Czasami później próbowały jeszcze raz.

Chociaż aktywność kory przedczołowej przyśrodkowej szczurów miała związek z ich ruchami, wydawało się, że niektóre neurony mogą być powiązane z motywacją. Stawały się bowiem nieaktywne u szczurów, które przestały już pływać, natomiast zachowywały aktywność u pozostających w spoczynku szczurów poza zbiornikiem.

By sprawdzić, czy da się poprawić poziom motywacji, naukowcy genetycznie zmodyfikowali inną grupę szczurów. W ich neuronach występowało reagujące na światło białko. Następnie wszczepiono zwierzętom kabel światłowodowy do innej części mózgu - jądra grzbietowego szwu. Jądro to zwykle odbiera sygnały z "motywacyjnego" obszaru kory przedczołowej przyśrodkowej. Oświetlanie jądra szwu krótkimi błyskami światła sprawiało, że szczury pływały w kółko przez dłuższy czas, co sugeruje, że miały większą motywację do znalezienia wyjścia.

Naukowcy mają nadzieję, że ich prace przyczynią się do znalezienia lepszych sposobów leczenia obserwowanego u chorych na depresję braku motywacji. (PAP)

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024