20.06.2019
PL EN
08.11.2012 aktualizacja 08.11.2012

Prof. Agnieszka Zalewska opowie dzieciom, do czego służy CERN

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Jak pracuje CERN, czyli największe laboratorium dla fizyki na świecie? Tego dowiedzą się dwunasto- i trzynastolatkowie – najstarsi studenci Uniwersytetu Dzieci w Krakowie. Opowie im o tym prof. Agnieszka Zalewska, która od początku 2013 r. obejmie funkcję przewodniczącej Rady Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN).

W zajęciach weźmie udział ponad dwustu uczniów, którzy w ramach programu Mistrz i Uczeń spotykają się z autorytetami ze świata współczesnej nauki.

Profesor Agnieszka Zalewska z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN jest uznaną specjalistką z zakresu fizyki wysokich energii, zajmuje się badaniami neutrin i ciemnej materii.

Podczas wykładu młodzi studenci dowiedzą się, jak na co dzień funkcjonuje CERN – laboratorium użytkowane przez ok. 11 tys. osób z 70 krajów i na czym polega działanie Wielkiego Zderzacza Hadronów. Spróbują też odpowiedzieć na pytania: Jakie są najbardziej elementarne składniki materii i oddziaływania między nimi? Jak wyglądał Wszechświat zaraz po Wielkim Wybuchu? Skąd bierze się ogromna przewaga materii nad antymaterią we współczesnym Wszechświecie?

"Dzieci i naukowcy mają wiele wspólnego. Jedną z nich jest zadawanie pytań. Cieszymy się bardzo, że studenci Uniwersytetu Dzieci mogą szukać odpowiedzi na swoje pytania z naukowcami największego formatu" – mówi Agata Wilam, prezes Fundacji Uniwersytet Dzieci.

"Wykład prof. Zalewskiej – pierwszego naukowca z Europy Środkowo-Wschodniej i pierwszej kobiety na stanowisku przewodniczącej Rady CERN – jest dla nas wielkim zaszczytem i spotkaniem, w czasie którego dzieci czerpią wiedzę z najlepszego źródła" - dodaje.

Wykład odbędzie się w sobotę, 10 listopada, na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UJ przy ul. Gronostajowej 7 w Krakowie o godz. 10.00.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019