20.06.2019
PL EN
14.09.2012 aktualizacja 14.09.2012

Chińskie sposoby na ochronę przed jesienną chandrą

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Na przełomie lata i jesieni, kiedy powietrze robi się suche, a dni coraz krótsze, należy pić dużo wody, jeść warzywa i owoce. Są to zalecenia tradycyjnej chińskiej medycyny, według której dieta powinna być dostosowana do warunków pogodowych i klimatycznych.

Wczesną jesienią należy wzmocnić ducha „Qi”, oczyścić płuca i wzmocnić pracę śledziony. W tym wszystkim pomagają pokarmy zawierające dużo wody, które dodatkowo zapobiegają wysuszeniu organizmu podatnemu na to w czasie, gdy powietrze jest rześkie, a niebo błękitne.

Niewskazane w diecie owocowej są arbuzy, ponieważ mają właściwości wychładzania organizmu. Polecane są natomiast w dużych ilościach pomarańcze i banany – nawet osobom starszym, chorym i dzieciom.

O tej porze roku, kiedy nagle ranki i wieczory robią się chłodne, a w południe nadal panuje upał, układ pokarmowy staje się mniej wydolny i dlatego należy spożywać produkty łatwostrawne. Pokarmy ciężkie mogą spowodować dolegliwości żołądkowe, a nawet biegunki. W tym czasie szczególną ostrożność powinny zachowywać osoby ze skłonnościami do astmy i chorób płuc.

Aby zniwelować niekorzystne zmiany klimatyczne, leży myć twarz zimną wodą - najlepiej działa zimna kąpiel lub prysznic.

Alergicy powinni dbać o dobry nastrój i unikać miejsc, gdzie narażeni są na działanie szkodliwych alergenów. Dodatkowymi czynnikami szkodliwymi są zmęczenie, ciąża i miesiączki, które w połączeniu z alkoholem i zbyt ostrym jedzeniem mogą być przyczyną astmy i palpitacji sercowych.

Katar sienny jest jednym z objawów grypopodobnych, które przytrafiają się często w czasie podróży i są zazwyczaj lekceważone. Pojawiają się po kilkukrotnym zetknięciu się z alergenem. Mogą go powodować takie rośliny, jak rącznik (roślina z której robi się olej rycynowy) i słonecznik, które w tym okresie są przekwitłe.

W tym okresie nie są zalecane forsowne ćwiczenia fizyczne, należy wystrzegać się przed utratą ciepła i unikać kontaktu z alergenami.

Przepis na kurczaka nadziewanego Pamelo – typowe danie polecane o tej porze roku. Potrawa ma właściwości poprawiające wydolność dróg oddechowych, odżywia płuca i pomaga łagodzić astmę.Składniki to: pamelo, kurczak, sól i przyprawy.

Kurczaka zanurzyć w zimnej wodzie i odstawić na kilka godzin. Pamelo obrać ze skórki i rozgnieść na miazgę, którą następnie nadziać kurczaka. Posolić i przyprawić według gustu. Gotować na parze do pełnej miękkości w gorącej wazie. (PAP)

jwn/ tom/ tot/

Copyright © Fundacja PAP 2019