20.07.2019
PL EN
05.09.2012 aktualizacja 05.09.2012

Fizycy z całego świata spotkają się w Krakowie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Niemal 500 wybitnych naukowców z całego świata weźmie udział w międzynarodowej konferencji podsumowującej m.in. wyniki badań prowadzonych w CERN oraz innych europejskich ośrodkach fizyki i astrofizyki cząstek. Odbędzie się ona między 10 a 12 września w Krakowie.

Konferencję "CERN Council Open Symposium on European Strategy for Particle Physics” - pod egidą European Strategy Preparatory Group - organizują: Akademia Górniczo-Hutnicza (AGH) i Instytut Fizyki Jądrowej PAN (IFJ PAN).

Organizację prestiżowej konferencji przyznano krakowskim ośrodkom w drodze konkursu rozstrzygniętego przez Radę CERN. „Konferencja będzie jednym z najważniejszych wydarzeń w świecie nauk fizycznych w ostatnich latach. Jest to ogromny sukces i wyróżnienie polskiego środowiska naukowego” – przekonuje rzecznik AGH Bartosz Dembiński.

W kilkudniowych obradach udział weźmie prawie 500 wybitnych naukowców z całego świata (m.in. przewodniczący Rady CERN Michael Spiro, dyrektor CERN Rolf Heuer oraz jego zastępcy Sergio Bertolucci i Steve Myers). Podsumują oni wyniki badań prowadzonych w CERN i innych europejskich ośrodkach fizyki i astrofizyki cząstek.

Jak informuje rzecznik AGH, głównym celem konferencji będzie aktualizacja europejskiej strategii w dziedzinie fizyki cząstek. Obecną strategię Rada CERN przyjęła w lipcu 2006 roku z zaznaczeniem, iż ma być ona uaktualniana w odpowiednich odstępach czasu, z reguły co pięć lat.

Pośród stałych współpracowników CERN jest około 260 polskich naukowców, z czego ponad 100 związanych jest z Krakowem: głównie z AGH, IFJ PAN i Uniwersytetem Jagiellońskim. Prawie 90 Polaków jest zatrudnionych bezpośrednio w CERN. Wśród nich wielu fizyków, ale także specjalistów z zakresu informatyki, elektroniki, mechaniki, technologii akceleratorowych i wielu innych dziedzin inżynierii.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019