20.07.2019
PL EN
14.08.2012 aktualizacja 14.08.2012

W piątek początek Festiwalu w Karpackiej Troi

Foto: materiały prasowe Skansenu Karpacka Troja Foto: materiały prasowe Skansenu Karpacka Troja

Boje 250 wczesnośredniowiecznych wojów, odlewanie brązu metodami sprzed 4 tysięcy lat, turniej łuczniczy i rzutu oszczepem, to niektóre atrakcje drugiej edycji Karpackiego Festiwalu Dwa Oblicza. Odbędzie się on między 17 a 19 sierpnia w Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja.

Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest serwis Nauka w Polsce – Polskiej Agencji Pasowej.

Pierwsza edycja Festiwalu w ciągu trzech dni zgromadziła blisko 10 tysięcy odwiedzających. W tegorocznej weźmie udział około 50 rzemieślników specjalizujących się w odtwórstwie trzech epok: kamienia, brązu oraz wczesnego średniowiecza.

„Będą m.in. warsztaty krzemieniarskie (epoka kamienia), odlewanie brązu metodami sprzed 4000 lat (epoka brązu). Okres wczesnego średniowiecza będzie reprezentowany m.in. przez farbiarstwo, rogownictwo, płatnerstwo, bursztyniarstwo i wiele innych” – poinformował PAP Szymon Kalicki ze Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy.

Oprócz tego na Festiwalu wystąpi blisko 250 wojów wczesnośredniowiecznych z kilkunastu polskich drużyn. Stoczą oni bój o Gród w Trzcinicy, a także wezmą udział w trzech turniejach: bojowym - walki wojów, łuczniczym i rzutu oszczepem, których finały odbędą się w niedzielę, 19 sierpnia.

Przewidziano również pokazy, konkursy i zabawy dla najmłodszych uczestników. Wydarzeniu będzie towarzyszyć muzyka średniowieczna w wykonaniu zespołu Tryzna, a w sobotni wieczór, około godz. 19-20, odbędzie się koncert zespołu Pospolite Ruszenie, który łączy w sobie muzykę dawną i rockową.

Projekt Skansen Archeologiczny Karpacka Troja powstał na bazie odkryć archeologicznych dokonanych w Trzcinicy. W jego skład wchodzi teren grodziska "Wały Królewskie" o powierzchni 4,84 ha, wpisany do rejestru zabytków oraz obszar u jego podnóża, o powierzchni 3,22 ha zwany parkiem archeologicznym.

Na grodzisku zrekonstruowano 9 odcinków wałów obronnych, fragment drogi z bramą i dwa domy z epoki brązu oraz bramę wczesnośredniowieczną, cztery chaty słowiańskie, czynne źródło z X wieku i miejsce ukrycia skarbu.

Zrekonstruowano także wioskę kultury Otomani-Fuzesabony, sprzed 3,5 tys. lat oraz wioskę słowiańską z IX wieku. „Wszystkie rekonstrukcje zostały wykonane w oparciu o wyniki badań naukowych i dostępną w tym zakresie wiedzę i mają na celu jak najwierniejsze odtworzenie rzeczywistości historycznej” – zapewnia Szymon Kalicki.

Zabytki prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Jaśle oraz Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Na wystawie prezentowane są także kopie zabytków z terenu Polski, Słowacji i Węgier.

Budowę skansenu rozpoczęto w październiku 2007 roku, a zakończono w listopadzie 2009 roku. Skansen został zniszczony przez powódź w czerwcu 2010 roku i odbudowany ze środków Ministerstwa Spaw Wewnętrznych i Administracji. Dla zwiedzających otwarto go w czerwcu 2011 roku. Skansen w Trzcinicy jest oddziałem Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

Pierwsza edycja Festiwalu Dwa Oblicza odbyła się w czerwcu 2011 roku i była połączona z otwarciem Skansenu w Trzcinicy. „Zamierzeniem jest, aby impreza ta na stałe zagościła w kalendarzu podobnych wydarzeń organizowanych na terenie Polski” – zapowiedział Szymon Kalicki.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ szz/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019