Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
12.08.2012 aktualizacja 12.08.2012

Zmiany pogody kształtują ptasi repertuar

Foto: Fotolia Foto: Fotolia

Częste zmiany pogody sprawiają, że ptaki bardziej urozmaicają swój repertuar, dostosowując go do różnych warunków akustycznych - informują australijscy naukowcy na łamach pisma "Biology Letters".

Biolodzy z Australian National University i National Evolutionary Synthesis Center wykorzystali oprogramowanie komputerowe, by zapisać ptasie gwizdy, szczebioty, ćwierkanie i inne dźwięki w postaci spektrogramu. Umożliwiło to analizę nagrań śpiewu ponad 400 samców reprezentujących 44 gatunki zamieszkujące Amerykę Północną (m.in. wilgi, kosa, wróbla, kardynała, zięby, sikory i drozda).

Po porównaniu spektrogramów z danymi dotyczącymi temperatury i opadów, a także szerokości geograficznej i środowiska, badacze stwierdzili, że samce, które doświadczają bardziej gwałtownych zmian pogodowych wyśpiewują bardziej zróżnicowane melodie.

"Ilość opadów ma ścisły związek z zagęszczeniem roślinności, które wpływa z kolei na transmisję dźwięku" - mówi analizująca śpiew ptaków Iliana Medina.

Co ciekawe, naukowcy zauważyli, że większa różnorodność śpiewów występuje także wśród tych gatunków, które charakteryzują duże różnice w ubarwieniu pomiędzy przedstawicielami obu płci, co sugeruje, że w grę wchodzić mogą także inne czynniki.(PAP)

koc/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024