Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
25.07.2012 aktualizacja 25.07.2012

Ptaki morskie rozpoznają krewniaków po zapachu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ptaki morskie umieją rozpoznać krewniaków po zapachu. Dzięki temu unikają krzyżowania się z krewnymi - twierdzą naukowcy na łamach "Animal Behaviour".

Nawałniki burzowe (Hydrobates pelagicus) to niewielkie ptaki oceaniczne, żyjące we wschodniej części północnego Atlantyku i zachodniej części Morza Śródziemnego. Naukowcy poddali je testowi "rozpoznania", w którym stwierdzili, że zwierzęta te unikają zapachu krewnych, woląc od niego woń nieznajomych.

Zdaniem badaczy zachowanie to chroni ptaki przed "przypadkowym chowem wsobnym" czyli krzyżowaniem się z osobnikami spokrewnionymi. Występowanie takiego zjawiska na dużą skalę degeneruje populację i sprzyja utrwalaniu chorób genetycznych.

Ptaki wykorzystują węch do rozpoznania i przekazania informacji o swojej "genetycznej zgodności" - tłumaczy cytowany przez BBC główny autor badania, Francesco Bonadonna z Centrum Ekologii Funkcjonalnej i Ewolucyjnej we francuskim Montpellier. To pierwszy dowód, że ptaki umieją sobie "wywąchać" partnera.

Rozpoznawanie odpowiedniego genetycznie partnera po zapachu jest zjawiskiem dość dobrze poznanym u ssaków. Do niedawna naukowcy byli jednak przekonani, że ptaki kierują się w tym zakresie głównie wzrokiem i słuchem. Fakt, że używają węchu wyjaśnia, dlaczego nawałniki wracają do rodzinnej kolonii, w której się rozmnażają, i nie wiążą się z kuzynami - tłumaczy Bonadonna.

Nawałniki burzowe przez całe życie żyją w kolonii, w której przyszły na świat. W jednym miejscu żyje zatem cała masa blisko spokrewnionych ptaków. Z reguły ptaki te trzymają się w parach przez całe życie. "Niewłaściwy wybór mógłby więc mieć fatalne skutki" - dodaje naukowiec.

Tymczasem zapach, zwany czasami "chemicznym sposobem komunikacji" jest "najstarszą i najprostszą formą komunikacji" w świecie zwierząt - zauważa badacz. - To, że ptaki również z niego korzystają, miałoby sens".

Aby sprawdzić, ile nawałniki mogą się dowiedzieć na podstawie zapachu innych osobników, Bonadonna i jego zespół zgromadził ptasie wonie, biorąc "wymazy" od wybranych osobników z kolonii, umiejscowionej na jednej z Hiszpańskich wysp, Isla de Benidorm. Bada tę kolonię od niemal 20 lat i wie, które osobniki są ze sobą spokrewnione.

Przygotowawszy zestaw wacików z zapachami, naukowcy wytypowali grupę nawałników do badań, po czym wpuszczali je do labiryntu w kształcie litery Y. W jednym z jego ramion umieszczali wacik z zapachem ptaka obcego, w drugim - ptaka spokrewnionego testowanym osobnikiem. Niemal wszystkie badane nawałniki wędrowały w stronę zapachu obcego.

"To odpowiada naszym ustaleniom z 18 lat badań, w trakcie których nie zauważyliśmy, by spokrewniona para założyła wspólne gniazdo" - potwierdza Bonadonna. Badacz dodaje, że szczegółowe badanie zachowania zwierząt jest ważne dla zrozumienia tego, jak może na nie wpłynąć aktywność ludzi.

Informacja, że ptaki kierują się węchem w życiu społecznym, nie jest do końca zaskakująca. Naukowcy wiedzieli od dawna, że niektóre gatunki posługują się tym zmysłem choćby w trakcie żerowania na morzu. (PAP)

zan/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024